Nagoveštaj iz SAD o potencijalnom sporazumu o priznanju krivice sa Džulijanom Asanžom
Da nije Asanža budite uvereni da bi i danas mnogi slepo verovali u političke i državne sisteme.
Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž nastavlja da se bori protiv ekstradicije Sjedinjenim Državama kako bi se suočio sa optužbama za špijunažu
Kerolajn Kenedi, ambasadorka Sjedinjenih Država u Australiji, nagovestila je da bi američko ministarstvo pravde moglo razmotriti traženje sporazuma o priznanju krivice sa osnivačem Vikiliksa Džulijanom Asanžom koji bi mogao da smanji njegove optužbe i omogući mu da se vrati u domovinu.
Asanž (52) se suočava sa potencijalnom doživotnom kaznom zatvora u američkom zatvoru zbog optužbi za špijunažu povezane sa objavljivanjem na njegovoj platformi Vikiliks veoma osetljivih obaveštajnih informacija američke vojske koje mu je dala bivša analitičarka Čelsi Mening.
Ali, govoreći za Sidnej Morning Herald u komentarima objavljenim u nedelju, Kenedi je rekla da bi: „Apsolutno bi moglo doći do rešenja“ .
Gugl uvodi zabranu svih nezavisnih medija u rezultatima pretrage https://t.co/2a34IqLTu4
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 14, 2023
Na pitanje da li bi Sjedinjene Države mogle da se dogovore o sporazumu o priznanju krivice u vezi sa Asanžom, Kenedi je rekla da je to „do Ministarstva pravde“.
Iako nema zvaničnog komentara o ovom pitanju od strane relevantnih američkih vlasti, teoretski bi se mogao tražiti sporazum o priznanju krivice, kojim bi australijski rođeni Asanž pristao da se izjasni krivim po nižim optužbama u zamenu za to što mu je dozvoljeno da se vrati kući da služi bilo koji preostalo vreme u zatvoru.
Asanž se nalazi u londonskom zatvoru Belmarš od 2019. dok se bori protiv ekstradicije Sjedinjenim Državama. Ranije je Asanž dobio politički azil od ekvadorske ambasade u Londonu od 2012. godine, nakon čega je uhapšen sedam godina kasnije.
„Kerolajn Kenedi ne bi govorila ove stvari da ne žele izlaz“, rekao je Asanžov brat Gabrijel Šipton za Sidnej Morning Herald. „Amerikanci žele ovo van svog tanjira.
Prema ekspertu za međunarodno pravo Donaldu Rotvelu, uslovi bilo kog sporazuma o priznanju krivice Asanža bi verovatno zahtevali od njega da prvo otputuje u Sjedinjene Države kako bi zvanično priznao krivicu u sudskom postupku.
„Sve što znamo o Džulijanu Asanžu sugeriše da bi ovo bila značajna tačka prepreka za njega“, rekao je Rotvel za novine. „Nije moguće zaključiti sporazum o priznanju krivice van relevantne jurisdikcije osim u najizuzetnijim okolnostima.
Međutim, za uspešan sporazum o krivici će verovatno biti potrebno odobrenje američkog državnog sekretara Antonija Blinkena, koji je prošlog meseca rekao da su Asanžovi postupci „ rizikovali veoma ozbiljnu štetu našoj nacionalnoj bezbednosti, u korist naših protivnika, i da su imenovane ljudske izvore doveli u ozbiljnu opasnost fizičke povrede, ozbiljan rizik od pritvora.”