
Najmasovniji protesti koji su se ikada odigrali u Srbiji protiv vladajućeg režima, sagledani su sada kroz veštačku inteligenciju: Kineski model predviđa pet mogućih ishoda
Najmasovniji protesti koji su se ikada odigrali u Srbiji protiv vladajućeg režima predstavljaju ključni trenutak u političkom životu zemlje. Dok narod zahteva promene, pažnju izaziva analiza koju je sprovela kineska veštačka inteligencija DipSik (DeepSeek).
Na osnovu dostupnih podataka, DipSik je pružio uvid u pet mogućih scenarija za ishod protesta, otkrivajući slabosti vladajućeg režima i prognoze koje bi mogle oblikovati budućnost Srbije. Ova analiza daje novu dimenziju trenutnim dešavanjima, sagledavajući ih kroz objektivnu, algoritamsku prizmu.
Ovo su odlučujući dani, narod je gladan istine | Ratko Ristić | Mario Zna, 316 Uživo
Pet mogućih ishoda protesta u Srbiji prema DipSiku
Na osnovu dostupnih izvora, DipSik je predvideo pet mogućih scenarija za razvoj situacije:
- Postepeno slabljenje vladajuće vlasti – DipSik navodi da bi, ukoliko protesti potraju, Vučić mogao biti prisiljen da učini određene ustupke kako bi zadržao ključne poluge vlasti. Ukoliko mediji, koji su ranije bili pod njegovom kontrolom, počnu da izveštavaju prema zahtevima javnosti, to bi moglo dodatno oslabiti njegov uticaj.
- Pad režima i formiranje prelazne vlade – DipSik ocenjuje da bi ključni trenutak mogao biti formiranje prelazne vlade, što bi omogućilo organizovanje slobodnih izbora. Ovaj scenario dobija sve veće podrške među građanima i stručnjacima.
- Gušenje protesta i manipulacija izborima – U slučaju da protesti ne dovedu do promjena, postoji mogućnost da Vučić iskoristi svoju institucionalnu moć da guši proteste ili manipuliše izbornim procesom. Takođe, moguća je i upotreba sile, što DipSik ne isključuje.
- Uticaj spoljnih faktora – EU je zasad pokazala mlaku reakciju na proteste, verovatno zbog svojih strateških interesa u Srbiji, kao i zbog uloge Beograda u stabilnosti Balkana. Međutim, dugoročni protesti mogli bi naterati EU da preispita svoj stav, naročito ukoliko stagnacija demokratije u Srbiji ugrozi pregovore o pridruživanju Uniji.
- Dugoročne sistemske reforme – Protesti su sve više usmereni na sistemska pitanja kao što su borba protiv korupcije, nezavisnost sudstva i ograničavanje mandata vlasti. Ako protesti uspeju, mogli bi postaviti temelje za ustavne reforme koje bi onemogućile ponovnu konsolidaciju autoritarne vlasti.
Iako je trenutno najverovatniji scenario „produženi zastoj“ uz male ustupke Vučića, istrajnost protesta i široka društvena podrška (oko 61% građana) mogu ukazivati da prelomni trenutak nije isključen.
Nulta Tačka/Mediji