Najnoviji izveštaj otkriva velike probleme u Nemačkoj vojsci: Stare trupe, sporo regrutovanje
Novi poražavajući izveštaj otkriva da Bundesver nema dovoljno osoblja, opreme i finansija
Uprkos 100 milijardi evra specijalnih fondova i kancelarkinoj novoj odbrambenoj politici, Bundesver i dalje ima kadrovske, materijalne i finansijske probleme. Ovo je zaključak izveštaja parlamentarnog komesara za oružane snage Eve Hogl.
Između ostalog, ona poziva na „značajna poboljšanja osoblja, materijala i infrastrukture“.
„Trupe stare, a broj se smanjuje“, napisala je Hogl u svom godišnjem pregledu za Bundestag. Prosečna starost vojnika porasla je sa 33,5 u 2022. na 33,8 prošle godine. Broj kandidata za Bundesver je neznatno opao. Hiljade radnih mesta iznad upisanih činova godinama nisu popunjene.
Cilj povećanja broja osoblja sa sadašnjih 182.000 na najmanje 203.000 vojnika do 2031. godine biće teško ostvariv, trezveno je, i to ne prvi put, izjavila Hogl u svom vojnom izveštaju. Verovatno i zato što samo 13 odsto uniformisanih u Bundesveru čine žene.
Vojni komesar vidi rešenje za kadrovske potrebe uvođenjem „socijalne godine“ u kojoj bi mlade žene i muškarci morali da se angažuju u oblastima kao što su socijalna pitanja, životna sredina, kultura ili Bundesver. Ona je navela da niko ne želi da se vrati na obavezno služenje vojnog roka, koje je ukinuto 2011. godine, ne samo zato što ne bi bilo dovoljno smeštaja, opreme i instruktora.
Hogl je, međutim, priznao da se lična oprema vojnika u međuvremenu poboljšala. Ipak, još uvek nedostaju patroni za puške, celi tenkovi, rezervni delovi za popravke. Što se tiče opreme, Bundesver „još nije u potpunosti operativan“ uprkos posebnom fondu od 100 milijardi evra.
Jedan od razloga za ovo je transfer sistema naoružanja i municije u Ukrajinu: 2.000 samohodnih haubica, višecevnih raketnih bacača Mars II, glavnih borbenih tenkova Leopard 2A6, artiljerijske municije i, nedavno, protivvazdušnog raketnog sistema Patriot Ukrajina.
Od početka ruskog agresorskog rata, prema vladinim podacima, Nemačka je samo iz zaliha Bundesvera predala materijal čija je vrednost procenjena na preko 5 milijardi evra. Iako su date dodatne porudžbine, podrška Ukrajini stvorila je praznine u opremi, od kojih neke verovatno neće biti popunjene godinama.
Ministru odbrane Borisu Pistorijusu ne samo da je hitno potreban novac za formiranje litvanske brigade. On takođe traži znatno više novca od ministra finansija Kristijana Lindnera za redovni budžet za odbranu za 2025. godinu. Postoje zahtevi za do 6,5 milijardi evra za nove investicije kako bi Nemačka ponovo mogla da ispuni takozvani cilj NATO od 2 odsto. Prema vladinim podacima, ove godine je bila prvi put u tri decenije da je Nemačka postigla cilj da potroši 2 odsto svoje ekonomske proizvodnje na vojsku.
Više novca je takođe potrebno u srednjem roku jer je specijalni fond Bundesvera od 100 milijardi evra sada namenjen za nove sisteme naoružanja i municiju i trajaće najviše do 2027. godine.