
Najveći gubitak u istoriji – Stotine miliona pčela je uginulo samo u Americi
Pčele su jedni od najvažnijih oprašivača na planeti, odgovorne za proizvodnju trećine hrane koju konzumiramo. Njihovo postojanje omogućava razmnožavanje biljaka, uključujući voće, povrće i orašaste plodove, čime direktno utiču na globalnu poljoprivredu i ekosistem.
Bez pčela, mnogi usevi bi drastično opali, dovodeći do nestašica hrane i ekonomskih poremećaja u industriji hrane i poljoprivrede.
UŽIVO! SREDA 20h Najnovija epizoda podkasta Mario Zna | Gospodari života i smrti: Vreme je za najopasniju priču ikada | Gost: Goran Jeremić
Američka industrija pčelarstva suočava se s krizom zbog šokantnog i neobjašnjivog pomora stotina miliona pčela u poslednjih osam meseci.
Ovo je katastrofa koja se i dalje odvija. Blejk Šuk, jedan od vodećih američkih pčelara, pronašao je desetine hiljada mrtvih pčela u svojim košnicama. Kako kaže, nikada nije video ovakve gubitke.
„Podaci pokazuju da je ovo najveći gubitak pčela u zabeleženoj istoriji“, rekao je Šuk.
Istraživači se bore da otkriju uzrok ovog pomora
Julijana Rangel, entomološkinja sa Univerziteta Teksas A&M, proučava pčelinje košnice u svojoj laboratoriji. Postoji nekoliko mogućih objašnjenja, uključujući promene u staništima i vremenskim obrascima, ali još uvek nema sigurnog odgovora.
Pčele igraju ključnu ulogu u poljoprivredi SAD-a. Osim što proizvode med, one oprašuju 75% voća, orašastih plodova i povrća uzgajanog u SAD-u – što predstavlja vrednost od 15 milijardi dolara godišnje.
Šuk upozorava da su trenutni gubici neodrživi.
„Ako se ovo nastavi više godina, promeniće način na koji konzumiramo hranu u Sjedinjenim Državama“, rekao je. „Ako izgubimo 80% naših pčela svake godine, industrija neće preživeti, što znači da nećemo moći da oprašujemo useve u razmerama potrebnim za proizvodnju hrane.“
Jedan od primera su bademi. Zahvaljujući medonosnim pčelama, stabla badema proizvode između dve i tri hiljade kila badema po hektaru. Bez oprašivanja, taj broj pada na samo 200 kila po hektaru.
„Bez medonosnih pčela, nema roda badema“, rekao je Šuk.
Jedan od njegovih poslova bavi se obnavljanjem mrtvih košnica, a kako kaže, prima alarmantan broj narudžbina iz komercijalnih pčelarskih operacija širom zemlje. Pčelarske organizacije upozoravaju da bi 25% komercijalnih pčelara moglo biti prinuđeno da zatvori posao do kraja godine zbog ovih gubitaka.
„Prijatelj me je pozvao i rekao da je imao 20.000 košnica na početku zime, a sada ima manje od 1.000. Rekao mi je: ‘Gotovo je, završavam.’ Previše puta sam čuo takve pozive poslednjih nedelja“, izjavio je Šuk. „Ovo nije samo problem pčelara. Ovo je nacionalno pitanje bezbednosti hrane.“
Iako su podaci iz SAD-a alarmantni, nestanak pčela nije problem ograničen samo na Ameriku – njihov opstanak ugrožen je širom sveta
Gubitak prirodnih staništa, upotreba pesticida i širenje bolesti utiču na populaciju pčela na svim kontinentima. Ukoliko se ne preduzmu hitne mere za zaštitu ovih ključnih oprašivača, globalna proizvodnja hrane mogla bi se suočiti s ozbiljnim posledicama, a čitavi ekosistemi bi mogli biti narušeni.
Nulta Tačka/Mediji