Najviši Američki General upozorava: Ukrajinci imaju još mesec dana
Ukrajini je verovatno preostalo samo 30 dana da ostvari značajne dobitke u svojoj kontraofanzivi, upozorio je najviši vojni oficir u Oružanim snagama Sjedinjenih Država.
Obraćajući se britanskoj javnoj televiziji, predsednik Združenog generalštabova general Mark Majli predvideo je da će predstojeća zima ne samo da zamrzne tlo, već i trenutne linije u ratu između Rusije i Ukrajine, i da će stoga značiti da ako Vlada Zelenskog to želi da ponovo zauzeme „okupiranu teritoriju“ od Moskve, to morati da uradi u naredne četiri nedelje.
Priznajući da je ukrajinska kontraofanziva išla sporije nego što se očekivalo, Majli je u nedelju za BBC Lauru Kuensberg rekao da je „još uvek ostalo razumno vreme, verovatno oko 30 do 45 dana za borbu, tako da Ukrajinci nisu gotovi .
„Postoje bitke koje nisu završene… oni nisu završili borbeni deo onoga što pokušavaju da postignu.”
Uprkos minimalnim dostignućima ostvarenim tokom leta protiv jako utvrđenih ruskih linija, general Majli je tvrdio da je još uvek rano da se kaže da je kontraofanziva bila neuspešna.
Protesti u Atini zbog novih ličnih karata: “Ne Digitalnom Ropstvu”https://t.co/tD4FlMIzbf
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 11, 2023
„Rekao sam na samom početku ovog [rata] da će ovo biti dugo, sporo, teško i sa velikim brojem žrtava, i to je upravo ono što jeste“, rekao je on.
Šef vojne obaveštajne službe za Ukrajinu, general-potpukovnik Kirilo Budanov, takođe je tokom vikenda priznao da će predstojeća zima verovatno uticati na rat, ali je rekao da će se „borbe nastaviti na ovaj ili onaj način“.
Budanov je rekao da tipično hladno i vlažno vreme otežava prevoz naoružanja i vojnika vozilima na točkovima i da je ruska protivtenkovska odbrana jaka. „Tako da je u većini slučajeva, nažalost, naša ofanziva hodanje peške“, rekao je on.
Kao odgovor na sve veći pritisak, Ukrajinci sve više pokušavaju da svale krivicu na drugo mesto, a predsednik Zelenski je prošle nedelje rekao da je razlog neuspeha u kontraofanzivi rezultat toga što Zapad nije isporučio dovoljno naoružanja, odnosno ratnih aviona, a samim tim i ruskih vazdušnih snaga bio u stanju da odredi sudbinu mnogih bitaka.
Uz vremenska ograničenja koja se naziru, verovatno je da će Kijev nastojati da pojača svoju kampanju udara bespilotnih letelica na Rusiju, koja je videla da su gađani ciljevi od Moskve do brodova u Crnom moru. Napore da se rat približi ruskom narodu do sada je podržavala međunarodna zajednica, uključujući nemačkog kancelara Olafa Šolca, koji je izjavio da su napadi dronovima na rusko kopno legitimne akcije koje treba preduzeti tokom rata.
Ipak, ostaje da se vidi koliko će još zapadna alijansa biti u stanju da zadrži svoju podršku zastupničkom ratu sa Rusijom.
Pišući za londonski Daily Telegraph tokom vikenda, pukovnik Ričard Kemp, penzionisani britanski vojni oficir, rekao je : „Vreme ističe Ukrajini. Posle 18 meseci rata, više nije pitanje da li će zapadni savez posustati, već kada.
„Zapadni vojni analitičari i mediji su izgradili očekivanja da će Kijev ovog leta ponoviti svoje upečatljive pobede od prošle jeseni u Harkovu i Hersonu. Sada se ljudi pitaju koliko će dobiti za svoj novac i da li će značajna ulaganja njihovih zemalja ikada postići nešto konkretno“, nastavio je on, ukazujući na sve veće protivljenje građana u SAD i Evropi protiv slanja veće vojne pomoći. u Ukrajinu.
Za sada se čini da Bajdenova administracija — koja želi da izbegne još jednu vojnu grešku posle Avganistana — namerava da uradi upravo to, međutim, s obzirom da Bela kuća trenutno lobira kod Kongresa za još milijarde vojne pomoći Ukrajini pored već 113 milijardi dolara posvećen sukobu.