NAPUSTITE BEJRUT ODMAH! Počinje kopnena invazija Izraela na Liban – Sve je spremno za veliki rat
Dok se izraelske trupe pripremaju za moguću kopnenu invaziju na Liban, SAD i njeni saveznici pokušavaju da “izboksuju” privremeni prekid vatre koji bi mogao da odloži najgori deo sukoba.
Sa druge strane London je hitno pozvao sve Britance da odmah, prvim letom napuste Liban.
„Najbliži smo što smo bili prelasku u regionalni rat“, rekao je jedan anonimni američki zvaničnik za CNN.
Tenzije između Izraela i Libana eskalirale su ove nedelje, nakon što je u jednonedeljnom izraelskom vazdušnom napadu poginulo više od 600 ljudi u regionu. Komandant izraelskih odbrambenih snaga general-major Ori Gordin nazvao je operaciju „novom fazom kampanje“ protiv Hezbolaha, moćnog saveznika Hamasa koji se nalazi na teritoriji Libana.
„Operacija je počela sa značajnim udarcem po sposobnosti Hezbolaha, fokusirajući se na njihove sposobnosti vatrene moći, i veoma značajnim udarom na komandante i operativce organizacije“, rekao je Gordin . „Suočavajući se sa ovim… moramo biti potpuno spremni za manevre i akciju.”
Iz Vašingtona, američki zvaničnici kažu da nije bilo direktne komunikacije sa Hezbolahom tokom pokušaja pregovora o prekidu vatre. Portparol Pentagona Sabrina Sing rekla je u sredu da „ne izgleda da je [rat] neminovan“. Samo iz „velikog opreza“, prema rečima sekretara za štampu Pentagona, general-majora Pat Rajdera, američke trupe su raspoređene da pomognu u mogućim operacijama evakuacije kako bi se američki građani izvukli pre nego što stvari postanu opasnije.
Drugi kažu da je situacija još gora nego što izgleda spolja. Govoreći anonimno za Si-En-En, evropski diplomata je rekao da “nema razloga za optimizam” da će primirje biti postignuto i dodao da se “situacija pogoršava i eskalira iz sata u sat”.
Ranije ove nedelje, Izrael je presreo raketu usmerenu ka Tel Avivu, što predstavlja jedan od najdubljih udara koje je Hezbolah do sada pokušao.
„Danas je Hezbolah proširio domet vatre, a kasnije danas dobiće veoma snažan odgovor“, rekao je načelnik štaba general-potpukovnik Herci Halevi vojnicima nakon raketnog udara Hezbolaha. “Pripremite se.”
Zauzvrat, Izrael je pokrenuo kaznene vazdušne napade na Liban, pogodivši oko 75 ciljeva Hezbolaha. Vojnicima je rečeno da će udari utrti put za moguću kopnenu invaziju – sledeću verovatnu eskalaciju ako Hezbolah ne odustane. Takva invazija bi verovatno izazvala odgovore saveznika Hezbolaha, uključujući Iran i Siriju, što bi moglo da gurne ceo region u nasilje jer su zemlje posrednika prinuđene da izaberu stranu.
Za SAD bi takav sukob nosio duboke ekonomske rizike koji bi mogli da uvuku obične Amerikance na domaće bojno polje cena. Čak i pored svoje obaveze da podrže Izrael kao saveznika, SAD imaju snažan interes da zaštite mir na Bliskom istoku, što će ih naterati da uđu u rat u barem ulozi podrške. Čak i tako minimalno učešće, kao što su poreski obveznici već videli, imaće ogromne troškove.
„U aprilu je Kongres usvojio dodatak od 95 milijardi dolara u budžet Pentagona, sa 2,44 milijarde dolara dodatnog novca za centralnu komandu. To finansiranje je osmišljeno tako da traje šest meseci… što bi značilo da je skoro isteklo danas“, rekao je Noa Robertson iz Defence News-a . „U međuvremenu, čak i kada sredstva ponestaju, rat u Gazi ne pokazuje znake kraja.