NASA pokreće NLO studiju
NLO studija koju sprovodi tim NASA naučnika počela je u ponedeljak, a istraživači iz različitih disciplina su proučavali neklasifikovane podatke kako bi bolje razumeli vazdušne fenomene. Posle decenija tajnosti, više vladinih službi sada usmeravaju pažnju na nebo, uključujući Pentagon.
Studija svemirske agencije okuplja 16 istraživača, uključujući naučnike podataka, okeanografe, fizičare i astrobiologe, kao i bivšeg pilota lovaca i astronauta Skota Kelija.
Studija će koristiti samo neklasifikovane podatke iz civilnih i komercijalnih izvora i nema za cilj da objasni šta su NLO – koje NASA naziva neidentifikovanim vazdušnim fenomenima (UAP) – zapravo. Umesto toga, njihovi nalazi će informisati NASA-u o tome kako najbolje proučavati buduća viđenja.
„Istraživanje nepoznatog u svemiru i atmosferi je u srcu onoga ko smo mi u NASA-i“, rekao je Tomas Zurbuhen, pomoćnik administratora agencije. „Razumevanje podataka koje imamo oko neidentifikovanih vazdušnih fenomena je od ključnog značaja da nam pomogne da izvučemo naučne zaključke o tome šta se dešava na našem nebu. Podaci su jezik naučnika i čine neobjašnjivo objašnjivim”.
U najavi studije u junu, NASA je izjavila da „nema dokaza da su UAP-ovi vanzemaljskog porekla“.
Međutim, američka vlada je priznala da nema bolje objašnjenje za neka viđenja UAP-a. Pentagon je prošle godine objavio izveštaj u kojem se navodi da je pregledao primećena 144 UAP-a od 2004. i da je mogao da objasni samo jedan: izduvani meteorološki balon. Godinu dana ranije, pošto je Kongres održao prvo saslušanje o NLO-ima u više od 50 godina, Pentagon je rekao da je prikupio skoro 400 izveštaja vojnog osoblja o misterioznim susretima i viđenjima.
Ministarstvo odbrane je u januaru stvorilo jedinicu za praćenje NLO-a pod nazivom Grupa za identifikaciju i upravljanje vazdušnim objektima, preimenujući je u kancelariju za rešavanje anomalija svih domena (AARO) u julu i proširivši njen delokrug tako da uključi objekte na kopnu i moru, kao i na nebu.
Za razliku od NASA tima, istraživači AARO-a imaju pristup poverljivim podacima američke vojske i tretiraju projekat kao pitanje nacionalne bezbednosti. Naučnici AARO će „otkriti, identifikovati i odrediti objekte od interesa“ i „ublažiti i poraziti“ bezbednosne pretnje po potrebi, saopštio je Pentagon u julu.
Nulta Tačka/RT