Nastavlja se antiruska histerija! Britanska nacionalna galerija preimenovala rusko umetničko delo
Britanska nacionalna galerija promenila je naslov crteža francuskog impresioniste Edgara Degasa. Od prošle nedelje, slika pastelnih boja iz 1890-ih sada se zove ‘Ukrajinski plesači’, a ne ‘Ruski plesači’.
Slika o kojoj je reč deo je serije i nastala je tokom poseta plesnih trupa iz Ruskog carstva u Parizu kasnih 1890-ih. Takvi nastupi bili su popularna atrakcija, s obzirom na interesovanje Francuske za istočnoevropske tradicije nakon uspostavljanja Dvojnog saveza između Francuske i Ruskog carstva 1894.
Plesači su „gotovo sigurno Ukrajinci, a ne Rusi“, kaže se u opisu na web stranici Nacionalne galerije, bez daljih detalja.
Galerija je priznala da je do promene naslova došlo zbog trenutne političke situacije i nakon kampanje javnog pritiska na društvenim mrežama, a ne zbog bilo kakvih novih otkrivenih činjenica o Degasovom radu.
„Naslov ove slike je tema diskusije već dugi niz godina i pokrivena je naučnom literaturom“, rekao je portparol galerije, a citira Guardian. “Međutim, u poslednjih mesec dana povećan je fokus na nju zbog trenutne situacije pa smo smatrali da je prikladan trenutak da ažuriramo naslov slike kako bi bolje odražavao temu slike.”
Novine su citirale dve ukrajinske umetničke ličnosti, koje su pohvalile promenu. Olesya Khromeychuk, direktorka Ukrajinskog instituta u Londonu, požalila se da dugi niz godina kustosi izložbi u Britaniji „bez problema predstavljaju jevrejsku, belorusku ili ukrajinsku umetnost i umetnike kao ruske“.
Kampanju za „ukrajinizaciju“ Degasovih crteža predvodila je ukrajinska umetnica i aktivistkinja Mariam Naiem, koja je potez Nacionalne galerije proglasila kao svoju „mikro pobedu“ . Rekla je da je pisala na adrese nekoliko zapadnih umetničkih muzeja u kojima su izložena dela iz ove serije, moleći za promenu i da zapravo ova institucija prva uslišila njene molbe.
Preimenovanje se uklapa u trend na Zapadu da potisne rusku kulturu a to se intenzivirao nakon što je Rusija otpočela vojnu operaciju u Ukrajini krajem februara. Univerzitet Milano-Bicocca u Italiji, na primer, najavio je svoju nameru da prestane sa predavanjem predmeta o piscu Fjodoru Dostojevskom iz 19. veka i da se umesto toga fokusira na ukrajinske autore. Vest je izazvala burne reakcije i odluka je poništena. Kardifski filharmonijski orkestar izbacio je Petra Čajkovskog iz svog programa, smatrajući ruskog kompozitora iz 19. veka problematičnim.
NultaTačka/RT