Natalitet pao na rekordno niske nivoe u Engleskoj i Velsu
Stopa nataliteta u Engleskoj i Velsu pala je na novi nivo od kada je počela da se beleži 1930-ih.
Prema podacima Kancelarije za nacionalnu statistiku (ONS), ukupna stopa fertiliteta je pala na 1,49 dece po ženi u 2022.
Brojke su daleko ispod stope od 2,1 koja je potrebna za održavanje stabilnog nivoa stanovništva i najniže su od početka evidencije 1939. godine.
Breitbart izveštava: Prema statističkim podacima, 2022. je zabeleženo 605.479 živorođenih, što je pad od 3,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu i ujedno najniža ukupna cifra od 2002. godine.
Aleksandar Pavić: Krenuli su udari ali nema predaje! 262 Mario Zna, UŽIVO
Podaci su takođe pokazali da je stopa žena koje rađaju decu najveća između 30 i 34 godine, u poređenju sa 25 do 29 godina pre samo dvadeset godina, što sugeriše da Britanke odlažu rađanje dece.
Komentarišući pad nataliteta, izvršna direktorka Pregnant Then Scrwed, Džoeli Brirli rekla je za Gardijan: „Za nas nije iznenađenje da je stopa fertiliteta pala tako nisko. Prokreacija je postala luksuzna stvar u Velikoj Britaniji. Troškovi brige o deci su ogromni, i to je ako možete da obezbedite mesto u vrtiću.
„Naše istraživanje je pokazalo da je skoro polovina roditelja uronjena u dugove ili je morala da koristi ušteđevinu samo da plate račun za brigu o deci“, rekla je ona.
Bil Gejts finansirao studiju koja tvrdi da su slatkiši i grickalice zdravije od organskog mesahttps://t.co/aDE8yfPhIL
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 25, 2024
Govoreći za globalistički list Fajnenšel tajms, Džejms Pomeroj, ekonomista u HSBC banci, rekao je da bi bez masovne migracije pad nataliteta rezultirao opadanjem britanske populacije za 25 do 30 odsto tokom sledeće generacije. Tvrdio je da je domorodačkom stanovništvu u opadanju potrebno „više imigracije, veći porezi, lošije javne usluge ili viša starosna granica za odlazak u penziju“.
Međutim, dr Meri-En Stivenson iz Grupe za žene rekla je da je stopa nataliteta verovatno u opadanju zbog ekonomskih faktora, kao što su cena brige o deci, ali i rastuća cena stanovanja u Velikoj Britaniji.
Otkako su kapije masovne migracije otvorene pod levičarskom vladom Tonija Blera, srednji prihod je ostao u suštini stagnirajući, povećavajući se za samo 90 funti nedeljno od 1997. u realnom iznosu, delom kao rezultat dolaska miliona stranaca u zemlju i obezvređivanje cena rada.
Suprotno tome, ponuda stambenih objekata je bila ograničena i zbog toga je došlo do naglog povećanja cena, pri čemu je prosečna cena kuće u Britaniji porasla sa 130.499 funti u 1997. na 269.242 funti 2022. godine, što je praktično zabranilo mnogim mladim ljudima da dođu do imovine.
Nulta Tačka/BreitbartNews