NATO razgovora o slanju evropskih trupa u Ukrajinu, upozorava kompanije da se pripreme za „ratni scenario“
Nije tajna da će u Ukrajini doći do eskalacije pre nego što se razradi bilo kakav potencijalni sporazum o prekidu vatre. Bajdenova administracija se bori da pokuša da izgradi uticaj Kijeva na bojnom polju pre nego što Trampova administracija preuzme dužnost. Ovo uključuje ogromnu provokaciju davanja zelenog svetla za raketne udare dugog dometa na rusku teritoriju.
Francuska je ovog vikenda odobrila ukrajinsku upotrebu francuskih raketa dugog dometa protiv Rusije, posebno raketa Skalp. Francuski ministar spoljnih poslova Žan Noel Baro izjavio je da je ovaj potez u „logici samoodbrane“.
Visoki francuski diplomata je nastavio: „Podržavaćemo Ukrajinu onoliko intenzivno i koliko je potrebno. Zašto? Zato što je naša bezbednost u pitanju. Svaki put kada ruska vojska napreduje za jedan kvadratni kilometar, pretnja se približava za jedan kvadratni kilometar Evropi“.
Novinar Bi-Bi-Sija Laura Kuensberg ispitivala je Baroa da li bi to uopšte moglo da znači slanje francuskih trupa u rat. On je odgovorio: „Ne odbacujemo nijednu opciju.“
Ugledna francuska publikacija Le Monde u ponedeljak je nakon toga objavila da su se poslednjih dana intenzivirali ozbiljni razgovori o ubacivanju zapadnih trupa u rat:
Kako sukob u Ukrajini ulazi u novu fazu eskalacije, oživljene su diskusije o slanju zapadnih trupa i privatnih odbrambenih kompanija u Ukrajinu, saznaje Mond iz proverenih izvora. Ovo su osetljive diskusije, od kojih je većina poverljiva – ponovo pokrenuta u svetlu potencijalnog američkog povlačenja podrške Kijevu kada Donald Tramp preuzme dužnost 20. januara 2025.
Covid-19 je bio 34. TERORISTIČKI NAPAD od 1970. koji je uključivao BIOLOŠKE AGENSE sa ciljem stvaranja panike, masovnih žrtava i ekonomske krize https://t.co/V0KAEC4u6M
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 25, 2024
Britanija je ponovo na čelu pozivanja na dublje učešće NATO-a u ratu, koji svakog trenutka preti da eksplodira u Treći svetski svet među nuklearnim silama. Izgleda da Kir Starmer… ide jastrebovim stopama Borisa Džonsona:
Međutim, ponovo je pokrenuta ideja poslednjih nedelja zahvaljujući poseti Francuskoj premijera Velike Britanije, Kira Starmera, povodom komemoracije 11. novembra. „U toku su razgovori između Velike Britanije i Francuske o saradnji u oblasti odbrane, posebno u cilju stvaranja tvrdog jezgra saveznika u Evropi, fokusiranih na Ukrajinu i širu evropsku bezbednost“, poverio je britanski vojni izvor Le Mondu.
Prethodno pomenute reči Žan-Noela Baroa da su sve „opcije otvorene“ izgleda da su odraz ovih kontinuiranih „osetljivih“ razgovora.
Bilo je više izveštaja o lansiranju ATACMS-a koje je isporučio SAD na ruskoj teritoriji od njihove prve upotrebe prošle nedelje:
U međuvremenu, predsedavajući vojnog komiteta NATO-a, holandski admiral Rob Bauer, upozorio je kompanije da budu spremne za „ratni scenario“.
„Ako možemo da osiguramo da sve ključne usluge i roba mogu biti isporučene bez obzira na sve, onda je to ključni deo našeg odvraćanja“, rekao je Bauer, dodajući „To vidimo sa sve većim brojem sabotažnih akata, a Evropa je to videla sa snabdevanjem energijom.“
„Mislili smo da imamo dogovor sa Gaspromom, ali smo zapravo imali dogovor sa gospodinom Putinom. Isto važi i za infrastrukturu i robu u vlasništvu Kine. Mi zapravo imamo dogovor sa (kineskim predsednikom) Sijem (Đinpingom)“.
Bauer je primetio zavisnost Zapada od snabdevanja iz Kine, sa 60% svih retkozemnih materijala proizvedenih i 90% prerađenih tamo. On je rekao da hemijski sastojci za sedative, antibiotike, antiinflamatorne i lekove za nizak krvni pritisak takođe dolaze iz Kine. -Reuters
„Naivni smo ako mislimo da Komunistička partija nikada neće iskoristiti tu moć. Poslovni lideri u Evropi i Americi treba da shvate da komercijalne odluke koje donose imaju strateške posledice po bezbednost njihove nacije“, nastavio je Bauer. „Preduzeća treba da budu spremna za ratni scenario i da u skladu s tim prilagode svoje proizvodne i distributivne linije. Jer, iako vojska može biti ta koja pobeđuje u bitkama, ekonomije su te koje pobeđuju u ratovima.“
Zapanjujuće, opasna perspektiva zapadnih čizama na terenu se zapravo iznosi kao opcija čak i kada je Rusija pokazala snagu za uništavanje i dug domet svog novog arsenala hipersoničnih raketa srednjeg dometa.
U nadamo se malo verovatnom scenariju da lideri NATO-a povuku okidač za ovo, to bi verovatno bilo pre nego što Tramp preuzme dužnost. On je obećao da će brzo prekinuti skoro trogodišnji sukob i postići mir. Ovo je izazvalo jastrebove, zabrinuti su da će to primorati Ukrajinu da ustupi teritoriju, posebno na istoku i jugu.