Naučnica koja se sprema da provede godinu dana na Marsu otkriva šta je najviše brine
Naučnica koja se sprema da provede godinu dana na ‘Marsu’ otkrila je šta je najviše brine.
Kanadski biolog Keli Hejston učestvuje u važnoj vežbi koja se vrti oko Crvene planete u našem solarnom sistemu.
Krajem juna, Hejston će biti jedna od četiri srećna volontera – uključujući inženjera, lekara hitne pomoći i medicinsku sestru – koji će kročiti na „Mars“, koji će im biti dom narednih 12 meseci.
„I dalje mi ponekad deluje malo nestvarno“, rekla je 52-godišnjakinja za AFP.
Planirano je mesec dana obuke u Hjustonu pre nego što se krene na put na „Mars“.
👉 Miroslav Parović UŽIVO u podcastu Mario Zna: “Ko zaista stoji iza PROTESTA u Beogradu a ko ih guši?” https://t.co/qCMKCB57fT
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 31, 2023
Međutim, Hejston i njene kolege volonteri ne idu u svemir. Umesto toga, „Mars“ koji posećuje nije previše daleko od Kanade, u poređenju sa 295,36 miliona km između Zemlje i pravog Marsa.
Njen novi dom biće Marsovsko simulirano stanište koje je kreirala NASA, koje volonterima daje realističan ambijent života na Marsu.
Poznata kao Mars Dune Alpha, 3D štampana struktura će „simulirati realno Marsovo stanište za podršku dugotrajnim svemirskim misijama istraživačke klase“, prema NASA-inoj veb stranici.
To znači da će Hejston i kolege biti zamorčići na „Marsu“ da bi naučnicima dali predstavu o tome kako ljudi reaguju na život na Marsu tokom dužeg vremenskog perioda pre prave misije na Mars u budućnosti.
Mars Dune Alpha ima 158 kvadratnih metara i napravljen je od lavabetona, betona visoke čvrstoće. Imaće radne stanice, namensku medicinsku stanicu, zajedničke prostore za dnevni boravak, kuhinju i stanice za uzgoj hrane, i četiri privatne prostorije za posadu – jer čak i volonterima je potrebna njihova privatnost.
„Osećaj je zapravo iznenađujuće prostran kada uđete u njega“, rekla je Hejston, koja je prošle godine posetila Mars Dune Alpha pre nego što joj je potvrđeno da se pridružuje misiji.
„Imamo i otvoreni prostor gde ćemo imitirati šetnje svemirom ili šetnje Marsom.“
👉 11 znakova da bi globalni sukob uskoro mogao potpuno izmaći kontroli https://t.co/LOLgZvcfbr
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 31, 2023
Ali neće sve biti glatko, jer će se učesnici suočiti sa gomilom kvarova na opremi, ograničenjima vode i nekim drugim neočekivanim „iznenađenjima“, kaže Hejston.
Komunikacija sa spoljnim svetom – običnom Zemljom – biće odložena da bi oponašala stvarna kašnjenja koja postoje između naše zelene i plave planete i Marsa. Kašnjenja su postavljena na do 20 minuta u jednom pravcu, u zavisnosti od položaja planeta, i 40 minuta u dva smera.
Što i dalje zvuči mnogo brže od većine vremena polaska javnog prevoza.
„Veoma sam uzbuđena zbog ovoga, ali sam i realna u pogledu izazova“, kaže naučnica, čiji status stalnog stanovnika Sjedinjenih Država je omogućio da dobije priliku koja se pruža jednom u životu.
U smislu onoga što je najviše brine, Hejston je rekla da je to izolacija i udaljenost od porodice. Ona će moći da razgovara sa njima samo putem e-pošte, a ponekad i putem video snimka, ali nikada pozivom uživo.
Nakon što je otišla na istraživačko putovanje u Afriku, Hejston je rekla da će iskoristiti ovo iskustvo kako bi joj pomoglo tokom eksperimenta jer su „osećaj izolacije stvari za koje mislim da su mi veoma poznate“.
„U skladu je sa mnogim mojim ciljevima u životu da istražujem različite puteve istraživanja i nauke, a zatim i da budem ispitanik i da dam studiju koja će, nadam se, dalje istraživati svemir“.
NASA se nada da će odvesti astronaute na pravi Mars u okviru svog programa Artemis 2030-ih.