Naučnici otkrili ‘prekidač’ koji uništava ćelije raka
Tim američkih naučnika objavio je otkriće „prekidača za ubijanje“ koji pokreće smrt ćelija raka kod ljudi.
Ovo otkriće se pozdravlja kao veliki napredak u borbi protiv raka.
„Prekidač za ubijanje“ pronašli su naučnici u UC Davis Comprehensive Cancer Center u Sakramentu, u Kaliforniji.
Istraživači su identifikovali protein na CD95 receptoru koji može da „programira“ ćelije raka da umru.
Nalazi su detaljno opisani u studiji objavljenoj u recenziranom časopisu Nature Cell Death & Differentiation.
Receptor je protein unutar ćelije koji prima i prenosi signale.
Prema saopštenju za štampu UC Davis, CD95 receptori – koji se takođe nazivaju Fas – dobili su nadimak „receptori smrti“ jer šalju signal koji tera ćelije raka da se „samounište“.
„Prethodni napori da se cilja ovaj receptor bili su neuspešni“, rekao je u saopštenju Jogender Tushir-Singh, vanredni profesor na Odeljenju za medicinsku mikrobiologiju i imunologiju i viši autor studije.
„Ali sada kada smo identifikovali ovaj epitop (cilj), mogao bi postojati terapijski put napred za ciljanje Fas u tumorima.“
Stručnjaci se nadaju da bi budući lekovi protiv raka mogli da pojačaju aktivnost ovih CD95 receptora kako bi stvorili novo oružje protiv raka.
Tumori raka su se istorijski lečili operacijom, hemoterapijom i zračenjem.
Terapije zasnovane na imunološkom sistemu, kao što je CAR (himerični antigen receptor) T-ćelijska terapija, pokazale su obećanje za podgrupu pacijenata, ali su imale ograničenu efikasnost protiv mnogih tipova raka.
„Uprkos tome što je prilično uspešan u tečnim tumorima, kao što su karcinomi spektra leukemije, dugoročna remisija ostaje najveći izazov za terapije CAR T-ćelija“, dodao je Tushir-Singh.
Veći izazov sa ovom terapijom – koja obično košta 500.000 dolara ili više – je to što je pokazala samo „slab uspeh“ u lečenju solidnih tumora, primetio je istraživač.
„Naša studija snažno pruža sveobuhvatan zaključak i potencijalno rešenje za transformaciju oskudnog uspeha CAR-T terapija u potencijalno uspešne [terapije] solidnih tumora.“
UNESCO nastoji da reguliše sav internet sadržaj https://t.co/eTbenLvnR5
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 13, 2023
Novootkriveni „prekidač za ubijanje“ mogao bi da prekine tumorske ćelije, a istovremeno pomaže da se imunoterapije učine efikasnijim – „potencijalni udar protiv tumora“, navodi se u saopštenju.
Međutim, nijedan lek koji povećava CD95 nije ušao u klinička ispitivanja.
„Uprkos mnogim otkrićima u imunoterapijskom polju raka, ciljanje Fas ostaje zanemareno, prvenstveno zbog straha od odmazde protiv T-ćelija imunog sistema“, objašnjava Tushir-Singh.
Studija je imala neka ograničenja – naime, postoje ograničeni podaci iz kliničkih ispitivanja, primetio je istraživač.
Tushir-Singh je, međutim, istakao da istraživači raka sada mogu da se vrate i sakupe uzorke humanog tumora iz kliničkih ispitivanja i izvrše nove analize u svetlu ovih nalaza.
„Očigledno je da se uspeh terapije CAR-T oslanja na Fasovo ubistvo van mete“, primetio je on.
„Sa trenutnim informacijama, mi istraživači i lekari treba da pregledamo potencijalne pacijente sa rakom — koji bi bili podvrgnuti terapiji CAR-T — da proverimo sveobuhvatno prisustvo Fas-a na njihovim tumorima“, nastavio je.
„Ako pacijentu nedostaje Fas ekspresija u njegovim ili njenim tumorima, moramo pronaći načine da bezbedno manipulišemo ovim tumorima i počnemo da pravimo Fas pre nego što damo skupe CAR terapije“.
„Ovo poslednje bi verovatno učinilo CAR moćnijim u dugoročnoj efikasnosti“.
U svetlu ovog otkrića, Tushir-Singh je rekao da se sada nada budućnosti lečenja raka.
„Zbog pojave imunoterapije raka i drugih ciljanih terapija, sveukupne stope raka u proteklim decenijama su se značajno smanjile“, rekao je on.
„Svakodnevno čitam izvanredna istraživanja koja se dešavaju u SAD kako bi se pobedio rak.
„Ljudi treba da ostanu pozitivni.“
„Sledeći napredak je udaljen samo jedan eksperiment“, dodao je Tušir-Sing.