Naučnici ponosni: Uspeli smo da stvorimo prve uspešne hibride čoveka i svinje
Naučnici su objavili da su stvorili prve uspešne hibride čoveka i životinje.
Njihov kontroverzni projekat dokazuje da se ljudske ćelije mogu uvesti u neljudski organizam, preživeti, pa čak i rasti unutar životinje domaćina, u ovom trenutku, svinja.
Naučnici kažu da se nadaju da embrioni himere predstavljaju ključne korake ka spasonosnim organima uzgojenim u laboratoriji.
Šta bi moglo poći po zlu?
Izveštaji Globalnog istraživanja : Ovaj biomedicinski napredak je dugo bio san i dilema za naučnike koji se nadaju da će rešiti kritični nedostatak donatorskih organa.
SREDA 20h! UŽIVO! DR ANTONIJEVIĆ I MARIO ZNA ROKAJU ELITISTE DO KOSKE
Šta ako, umesto da se oslanjate na velikodušnog donatora, možete da uzgajate prilagođeni organ unutar životinje?
To je sada korak bliže stvarnosti, izveštava međunarodni tim istraživača predvođen Institutom Salk u časopisu Cell . Tim je stvorio ono što je naučno poznato kao himera: organizam koji sadrži ćelije dve različite vrste.
U prošlosti su himere čoveka i životinje bile van domašaja. Takvi eksperimenti trenutno nisu podobni za javno finansiranje u Sjedinjenim Državama (do sada se Salkov tim oslanjao na privatne donatore za projekat himere). Javno mnjenje je takođe ometalo stvaranje organizama koji su delom ljudi, delom životinje.
Ali za glavnog autora studije Jun Vua sa Instituta Salk, trebamo samo da pogledamo mitske himere – poput hibrida čoveka i ptice koje poznajemo kao anđele – za drugu perspektivu.
„U drevnim civilizacijama, himere su bile povezane sa Bogom“, kaže on, a naši preci su mislili da „himerični oblik može da čuva ljude“. U izvesnom smislu, tim se nada da će hibridi ljudi i životinja jednog dana učiniti.
Postoje dva načina da se napravi himera. Prvi je da se organi jedne životinje uvedu u drugu — rizičan predlog, jer imuni sistem domaćina može prouzrokovati odbacivanje organa.
Drugi metod je da se počne na embrionalnom nivou, uvodeći ćelije jedne životinje u embrion druge i puštajući ih da rastu zajedno u hibrid.
Zvuči čudno, ali to je genijalan način da se na kraju reše brojni uznemirujući biološki problemi sa organima uzgojenim u laboratoriji.- tvrde naučnici
Kada su naučnici otkrili matične ćelije, glavne ćelije koje mogu proizvesti bilo koju vrstu telesnog tkiva, činilo se da sadrže beskonačno naučno obećanje. Ali teško je ubediti te ćelije da prerastu u prave vrste tkiva i organa.
Ćelije moraju da prežive u Petrijevim posudama. Naučnici moraju da koriste skele kako bi bili sigurni da organi izrastu u prave oblike. I često, pacijenti moraju da se podvrgnu bolnim i invazivnim procedurama da bi sakupili tkiva koja su potrebna za početak procesa.
U početku, Huan Karlos Ispizua Belmonte , profesor u Laboratoriji za ekspresiju gena Instituta Salk, smatrao je da je koncept korišćenja embriona domaćina za rast organa izgledao dovoljno jednostavan. Međutim, Ispizui i više od 40 saradnika je trebalo četiri godine da shvate kako da naprave himeru čoveka i životinje.