Naučnici sada razvijaju vakcinu protiv nove PANDEMIJE izazvane “Virusom X”
Vlada Velike Britanije je otkrila da su naučnici počeli da razvijaju vakcine kako bi sprečili rizik od nove pandemije izazvane nepoznatom „bolešću X“.
Tim od više od 200 naučnika obavlja posao u Centru za razvoj i evaluaciju vakcina (VDEC) koji se nalazi u vladinom visokobezbednom laboratorijskom kompleksu Porton Down u Viltširu.
Oni su sastavili listu životinjskih virusa koji su sposobni da zaraze ljude i koji bi se u budućnosti mogli proširiti širom sveta.
MSN izveštava: Koji od njih će zaraziti ljude i pokrenuti sledeću pandemiju nije poznato, zbog čega se naziva samo „bolest X“.
Skaj njuz je obišao lokaciju, kojom upravlja Agencija za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva, kako bi videli kako se posao obavlja u laboratorijama sa visokim stepenom zaštite.
Profesorka Dame Jenni Harries, šefica Agencije za zdravstvenu sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva (UKHSA), rekla je za Sky News: „Ono što pokušavamo da uradimo je da se pripremimo tako da ako imamo novu bolest X, novi patogen, mi obavimo što je moguće veći deo tog posla unapred.
„Nadajmo se da možemo to sprečiti [pandemiju]. Ali ako ne možemo i moramo da reagujemo, onda smo već počeli da razvijamo vakcine i terapije da to donekle sprečimo“.
Centar za razvoj i evaluaciju vakcina u Porton Daunu je proširen da preuzme posao.
Prvobitno je bio fokusiran na COVID i testiranje efikasnosti vakcina protiv novih varijanti.
Ali naučnici u centru sada su uključeni u praćenje nekoliko visokorizičnih patogena, uključujući ptičji grip, majmunske boginje i hantavirus, bolest koju šire glodari.
Jedan od ranih uspeha je prva svetska vakcina protiv krimsko-kongo hemoragične groznice, bolesti koju šire krpelji i koja ima stopu smrtnosti od 30%.
ŠEF UN-a: Vernici koji ne prihvate LGBTQ ideologiju biće isključeni iz društva https://t.co/Oqo35THTDf
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 6, 2023
Klinička ispitivanja u ranoj fazi su upravo počela, a očekuje se da će 24 volontera testirati vakcinu.
Bolest postaje sve češća u Evropi kako globalne temperature rastu, a neki putnici su se vratili u Veliku Britaniju sa infekcijom.
Profesorka Haris je rekla da klimatske promene i migracije stanovništva čine još jednu pandemiju verovatnijom.
„Ono što vidimo je rastući rizik na globalnom nivou“, rekla je ona.
„Nešto od toga je zbog stvari poput urbanizacije gde možete dobiti virus koji se prenese na ljude [koji žive u blizini], kao što smo videli kod ptičijeg gripa“.
„Nešto od toga je zbog klimatskih promena gde se stvari poput krpelja i komaraca sele tamo gde je ranije bilo hladno, a sada postaje sve toplije“.
„Dakle, ovo je sve veći rizik. Ali to je ono što možemo aktivno koristiti za našu nauku da sprečimo ljudski uticaj“.
Trenutno se smatra da je ptičji grip najverovatnija pretnja pandemije.
Kraljevsko društvo za zaštitu ptica saopštilo je da je najmanje 30.000 morskih ptica umrlo širom Velike Britanije ovog leta pošto je virulentniji soj virusa H5N1 zahvatio svet.
Takođe postoje dokazi o ograničenom širenju kod nekih sisara.
I četiri osobe koje rade na živinarskim farmama u Velikoj Britaniji takođe su bile pozitivne, ali su bile samo blago pogođene.
UKHSA je počela da prati ljude u bliskom kontaktu sa pticama u slučaju da se može širiti bez izazivanja simptoma.
Agencija je deo globalnog napora da se razvije vakcina u roku od 100 dana nakon što je novi patogen prepoznat kao potencijal za pandemiju.
„Istorijski gledano, to bi bilo nečuveno“, rekao je profesor Haris.
„Obično bi trebalo pet ili 10 godina. Za COVID je to bilo oko 360 dana“.
„Dakle, ovo je zaista velika ambicija. Ali za neke viruse to je definitivno moguće“, kao što smo mgli da vidimo proteklih godina.
Nulta Tačka/MSN