Naučnici strahuju da bi klimatske promene mogle da ožive zamrznute ‘zombi viruse’
Istraživači su izrazili zabrinutost da bi se „zombi virusi“ mogli osloboditi svojih zamrznutih zatvora a sve usled posledica klimatskih promena.
Prema nedavno objavljenoj studiji istraživača iz Francuske, Nemačke i Rusije, uprkos tome što su desetinama hiljada godina ležali u stanju mirovanja, drevni virusi pronađeni u permafrostu i dalje mogu da zaraze amebu.
Pridružite nam se – https://t.me/nultatacka
Istraživači su sakupili nekoliko džinovskih uzoraka virusa iz smrznutog tla u Sibiru i testirali da li još uvek mogu da zaraze moderne jednoćelijske organizme.
Iako su „zombi“ virusi samo sposobni da zaraze amebu, nalazi su izazvali zabrinutost da bi klimatske promene mogle da ožive druge drevne patogene – one kojima su ljudi možda podložni.
Potpuni nalazi studije objavljeni su u časopisu Virusi.
MSN izveštava: Studiju su sproveli paleovirolog profesor Žan-Mišel Klaveri sa francuskog Univerziteta Eks-Marsej i njegove kolege.
Rekli su: „Jedna četvrtina severne hemisfere je pokrivena trajno smrznutim tlom, koji se naziva permafrost“.
👉 10 pravila propagande https://t.co/mILCs5Rj7R
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 13, 2023
„Zbog klimatskih upozorenja, nepovratno odmrzavanje permafrosta oslobađa organsku materiju zamrznutu do milion godina, od kojih se većina razlaže na ugljen-dioksid i metan – dodatno pojačavajući efekat staklene bašte“.
„Deo ove organske materije takođe se sastoji od oživljenih ćelijskih mikroba […] kao i virusa koji su ostali neaktivni od praistorije“.
Istraživači su nastavili: „Literatura obiluje opisima bogatih i raznovrsnih prokariotskih mikrobioma pronađenih u permafrostu“.
Međutim, dodaju, „nije objavljen nijedan dodatni izveštaj o ’živim’ virusima od dve originalne studije koje opisuju pitovirus (2014.) i mollivirus (2015.)“.
„Ovo pogrešno sugeriše da su takve pojave retke i da ’zombi virusi‘ ne predstavljaju pretnju po javno zdravlje“.
„Da bismo povratili uvažavanje bliže stvarnosti, izveštavamo o preliminarnim karakterizacijama 13 novih virusa izolovanih iz sedam različitih drevnih sibirskih uzoraka permafrosta, jednog iz reke Lene i jednog iz kriosola Kamčatke“.
U svojim prethodnim radovima, tim je pokazao i da 30.000 godina star primerak pitovirusa može da se oživi i da je ostao zarazan; i taj mollivirus, kada se jednom odmrzne, bio je sposoban da zarazi amebu.
Nova studija prati isti protokol. Iz bezbednosnih razloga, istraživači su sakupili samo takozvane džinovske viruse – one koji su 200-400 nanometara u prečniku – koji mogu da utiču samo na amebu, a ne na ljude ili bilo koja druga stvorenja.
Nulta Tačka/MSN