Naučnici tvrde da mogu da pretvore vlagu u energiju koristeći skoro svaki materijal
U otkriću koje će verovatno uzbuditi protivnike industrije fosilnih goriva, naučnici tvrde da su razvili tehnologiju koja može da koristi bilo koji materijal za generisanje energije, pod uslovom da je vazduh dovoljno vlažan.
Studija, koju je vodio profesor inženjerstva Univerziteta Masačusets u Amherstu, Jun Jao, ispitala je upotrebu nanopora (sićušnih uboda, manjih od hiljaditog dela širine ljudske kose) napravljenih u materijalima koji dozvoljavaju pari da prođe na način koji stvara električni naboj.
Njegov tim je razvio prototip uređaja, nazvan „Air-Gen“, koji je sposoban da generiše malo punjenje. Međutim, proizvod je daleko od mogućnosti da generiše upotrebljivu količinu energije.
Dok jedan prototip proizvodi samo malu količinu energije — skoro dovoljnu da napaja tačku svetlosti na velikom ekranu — zbog svoje veličine, Jao je rekao da se Air-Gen-ovi mogu naslagati jedan na drugi, potencijalno sa prostorima vazduha između. Skladištenje električne energije je posebno pitanje, dodao je on.
👉 Agencija za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva: ‘COVID vakcine uzrokuju novi oblik side’ https://t.co/ITDNWz3UKE
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 1, 2023
Jao je procenio da bi otprilike 1 milijarda Air-gena, složenih tako da budu otprilike veličine frižidera, mogla da proizvede kilovat i delimično napaja dom u idealnim uslovima. Tim se nada da će smanjiti i broj potrebnih uređaja i prostor koji zauzimaju čineći alat efikasnijim. To bi mogao biti izazov.
Globalne elite su provele veći deo od dve decenije opsednute pronalaženjem „čistih” izvora energije, što se pokazalo kao cilj. Vetroturbine su notorno neefikasne, dok je bum potražnje za litijumom izazvan porastom električnih vozila doveo do ogromnih ekoloških posledica i buma nesigurnog rudarstva u zemljama trećeg sveta.