NEMA SKRIVANJA ILI LAŽNIH IMENA! Kina od 27. juna zahteva od društvenih mreža da verifikuju svakog korisnika
Kineska administracija za sajber prostor izdala je nove propise 27. juna kojima se od svih operatera onlajn platformi zahteva da potvrde identitet korisnika i verifikuju informacije o nalogu koje su korisnici podneli tokom registracije.
Novi propisi zahtevaju od provajdera informacionih usluga da prikaže korisničke IP adrese na svojoj stranici informacija o nalogu, što bi olakšalo Pekingu praćenje lokacija korisnika.
Nova pravila će stupiti na snagu 1. avgusta, kada će kompanije morati da provere onlajn identitet svakog korisnika.
„Ilegalni“ postovi koji su kritični prema režimu
Komentator aktuelnih pitanja Lu Bei rekao je za Epoch Times da nova pravila dozvoljavaju režimu da zadrži kontrolu nad informacijama dok se suočava sa sve većim kritikama na internetu.
MARIO ZNA UŽIVO- LUDILOOO histerije- Prešli su granicu gluposti i komedije- Morate ovo da čujete
https://youtu.be/yzG3zYwE65c
Lu je rekao da Peking ima za cilj da proširi svoju centralizovanu kontrolu informacionih sistema u svakodnevni život građana, nadgledajući svaki njihov korak. Režim je bio poznat po tome da koristi mrežnu tehnologiju na način koji krši prava i privatnost običnih građana, dok u isto vreme ne prati kretanje kriminalaca.
Ministarstvo javne bezbednosti Kine je 28. juna objavilo na svom javnom WeChat nalogu da je odeljenje za sajber bezbednost istražilo više od 600 slučajeva „ilegalnih“ postova „vojske na Internetu“ ili „internet mornarice“—mnogo lažnih naloga koji su plaćeni objavili su pozitivne komentare kako bi naduvali imidž kompanija na mreži—i uhapsili više od 4.000 osumnjičenih, navodi državni list People’s Daily.
U izveštaju se navodi da su ti komentatori širili nepovoljne stavove o kineskoj ekonomiji i da su neki objavili „nezakonite i štetne informacije kako bi manipulisali ili narušili poredak javnog mnjenja na mreži“.
Lu veruje da je razbijanje takozvane „ilegalne internet mornarice” od strane Pekinga da bi sprečili ljude da pričaju o vrućim temama, poput skandala o trgovini ljudima „Žena od gvozdenog lanca”, zatvaranja u Šangaju koji su kao „noćna mora”, prebijanja žena u Tangšanu, i incident sa deponentom banke u Džengdžou.
„Svaka tema koja se tiče običnog građanina se potiskuje, a neprikladni komentari se filtriraju, uklanjaju ili stavljaju upozorenja. Ljudi su lišeni slobode i etiketirani su kao kriminalci zato što su ‘izabrali svađe i izazivali nevolje’“, dodao je Lu.
„U međuvremenu, ‘legalnu’ internet mornaricu plaća Komunistička partija Kine. Navodno su plaćeni „pedeset centi“ za svaki pro-KPK komentar ili u zamenu za smanjenu zatvorsku kaznu“.