
Nema više privatnosti: Sud naredio OpenAI-ju da čuva sve razgovore sa ČetGPT-om — čak i one koje korisnici obrišu
Federalni sud u Sjedinjenim Američkim Državama naredio je kompaniji OpenAI da sačuva sve razgovore sa ČetGPT-om, uključujući i one koje su korisnici izbrisali, što je izazvalo ozbiljnu zabrinutost među borcima za privatnost i dodatno pojačalo pravni pritisak u sve žešćoj borbi oko korišćenja materijala zaštićenog autorskim pravima u sistemima veštačke inteligencije.
Dana 13. maja, američki sudija Ona T. Vang naložila je OpenAI-ju da „čuva i razdvoji sve zapise o izlaznim podacima koji bi inače bili obrisani, počevši od sada pa dok sud ne odluči drugačije“. Iako je odluka doneta pre nekoliko nedelja, u širu javnost je dospela tek ove sedmice, kada je OpenAI počeo formalno da je osporava.
Presuda je proizašla iz više tužbi koje su protiv OpenAI-ja podnele medijske kuće, uključujući Njujork tajms, koje tvrde da je kompanija nezakonito koristila njihove autorske sadržaje za treniranje i funkcionisanje ČetGPT-a.
Kao odgovor, OpenAI je podneo zahtev sudiji Sidniju H. Stajnu da ukine ono što je opisao kao „sveobuhvatnu i sudsku odluku bez presedana“.
Kompanija tvrdi da ta odluka prisiljava OpenAI da ignoriše korisničke izbore u vezi sa brisanjem podataka, čime se ugrožava privatnost miliona ljudi. Takođe su se pozvali na izjavu uredničkog odbora Njujork tajmsa koji je istakao da bi Amerikanci „trebalo da imaju kontrolu nad time šta se dešava sa njihovim ličnim podacima“.
👁 Orvel pod cenzurom: Novo izdanje “1984.” dolazi s upozorenjem na sadržajhttps://t.co/yGhRiYZK6l
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 8, 2025
Iz OpenAI-ja su naglasili da se ČetGPT često koristi za veoma lične stvari kao što su finansijsko planiranje, poslovni saveti i pitanja iz privatnih odnosa. Čuvanje svakog unosa, pa i onih koje su korisnici namerno obrisali, moglo bi da dovede do otkrivanja poverljivih informacija i da bude u direktnoj suprotnosti sa politikom privatnosti kompanije.
„Njujork tajms i ostali tužioci izneli su preteran i nepotreban zahtev u svojoj neosnovanoj tužbi protiv nas: da trajno čuvamo sve podatke korisnika ČetGPT-a i API-ja,“ izjavio je operativni direktor OpenAI-ja Bred Lajtkep. „To je u potpunom raskoraku sa obavezama o privatnosti koje smo dali našim korisnicima. Time se napuštaju dugogodišnji standardi privatnosti i slabe zaštitne mere.“
Sudija Vang je 29. maja odbila zahtev OpenAI-ja da ukine ovu odluku, uz napomenu da podaci korisnika neće biti javno dostupni. Ipak, odluka je izazvala nelagodnost i nesigurnost u vezi sa tim kako će se korisničke informacije tretirati u budućnosti.
Medijske organizacije koje vode ovaj slučaj insistiraju na tome da je očuvanje svih korisničkih razgovora ključno. One veruju da bi ti podaci mogli pokazati da je ČetGPT korišćen za sumiranje sadržaja iza „pejvola“(članci koji su zaključani i dostupni samo uz pretplatu) ili za reprodukovanje autorski zaštićenih materijala. OpenAI uzvraća da za te tvrdnje nije pružen nijedan čvrst dokaz i da su one zasnovane na pretpostavkama.
U svojim podnescima sudu, OpenAI je naveo da tužioci nisu objasnili zašto bi obrisani podaci bili značajniji od onih koje kompanija već čuva. Takođe su upozorili da bi poštovanje sudskog naloga nametnulo velike tehničke i pravne poteškoće, potencijalno zahtevajući temeljno prepravljanje njihove infrastrukture i politika.
OpenAI je zaključio da bi ovakav zahtev stvorio „značajan teret“ za funkcionisanje kompanije i mogao da je natera da postupi suprotno sopstvenim obavezama o zaštiti privatnosti.
Ukoliko sud ne promeni odluku, korisnici ČetGPT-a će morati da računaju s tim da se svaka njihova interakcija ubuduće trajno čuva.
Nulta Tačka/InfoWars