Nemačka carina počela da oduzima vozila i RUSKIM CIVILIMA
Nemački carinski zvaničnici zaplenili su nekoliko automobila sa ruskim registarskim tablicama, pozivajući se na sankcije EU protiv Moskve, javio je ruski RBK. Pravni stručnjaci koji su razgovarali za medije sugerisali su da su vlasti pogrešno protumačile kaznene mere bloka.
U članku objavljenom u nedelju, RBK je citirao slučaj ruskog državljanina Ivana Kovala, koji boravi u Nemačkoj. Koval je ispričao kako je njegov automobil zaplenjen 1. juna, a carinici su objasnili da je „od oktobra 2022. zabranjen ulazak automobila sa ruskim tablicama u EU“.
Kada je tvrdio da nije odgovoran za ruske akcije u Ukrajini, Rusu je rečeno da se zabrana odnosi na sva takva vozila bez izuzetaka.
Pročitavši zakon i na engleskom i na nemačkom, Koval je počeo da sumnja da je ulogu imala činjenica da se u nemačkom koristi samo jedan glagol za označavanje „uvoza“ i „uvozi“, kao i „izvozi“ i „izneti“. Takođe je napomenuo da nije imao problema da vozi svoje vozilo kroz Letoniju, Litvaniju i Poljsku. Koval je pretpostavio da su nemački zvaničnici jednostavno pogrešili bukvalno tumačeći propise.
PARIZ: Demonstranti napali kuću gradonačelnika sa automobilom u plamenu! Supruga i dete povređenihttps://t.co/pn78033gwz
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 2, 2023
Ruski mediji ranije su javili da se ruska porodica koja je putovala svojim automobilom širom Evrope našla u sličnoj situaciji. Njihov automobil je navodno zaplenjen u blizini Hamburga dok je bio na putu za Finsku.
Na upit ruskog medija TASS za komentar, nemačka carinska služba je insistirala da je brojna roba, uključujući automobile, „zabranjena za direktnu ili indirektnu kupovinu, unošenje u EU i tranzit“.
Ruski advokat Sergej Glandin rekao je za RBK da se čini da ovi slučajevi imaju korene u dubokom pogrešnom tumačenju sankcija EU.
On je istakao da postoji jasna razlika između jednostavnog dovođenja vozila i uvoza u blok.
Vladislav Starženjecki, docent međunarodnog prava na Ruskoj Višoj ekonomskoj školi, takođe je tvrdio da je konfiskacija automobila sa ruskim registarskim tablicama slučaj „veoma originalnog tumačenja evropskih sankcija“.
„Zaplena automobila u ovom slučaju izgleda kao fundamentalno kršenje prava privatne svojine“, zaključio je Starženecki, dodajući da postoji još mnogo takvih „sivih zona“ kada je u pitanju zakon o sankcijama EU.
Kaznene mere su deo brojnih paketa sankcija koje je EU uvela Rusiji od 24. februara 2022. godine, kao odgovor na njenu vojnu operaciju u Ukrajini.