Nemačka centralna banka rizikuje bankrot nakon masovnog štampanja novca
Nemačkoj centralnoj banci će možda biti potrebna pomoć da pokrije gubitke po dugu koji je prikupila kao deo masovnog programa kupovine obveznica Evropske centralne banke (ECB), upozorio je savezni revizor te zemlje.
Bundesrechnungshof je saopštio da su gubici sa kojima se Bundesbanka suočila u kupovini obveznica sa više od 650 milijardi evra „značajni” i da bi „mogli da zahtevaju dokapitalizaciju budžetskim sredstvima”.
Kritički izveštaj ECB-ovog takozvanog programa kupovine u javnom sektoru (PSPP) – slično kvantitativnom prilagođavanju u Velikoj Britaniji i SAD – dovodi do buduće otežane kupovine obveznica i na taj način bi podstakao sumnju u jedinstvenu valutu.
Ekonomisti su okrivili programe kupovine obveznica za podsticanje inflacije usred niza negativnih šokova u ponudi koji su povećali rizik od preopterećenja privrede.
Naglo povećanje kamatnih stopa od strane ECB značilo je da je Bundesbanka pretrpela štetu od milijardu evra samo u prošloj godini.
To je zato što centralna banka sada plaća više kamata komercijalnim bankama na depozite u Bundesbanci nego što zarađuje od kamata na svojim zalihama obveznica. ECB je ovog proleća počela da smanjuje veličinu svog bilansa stanja.
Gubici su slični onima u Velikoj Britaniji, gde je Banka Engleske procenila da će transferi između Trezora i Banke iznositi oko 30 milijardi funti godišnje samo u naredne tri godine.
Za razliku od Nemačke, gubitke na zalihama obveznica Banke automatski pokriva poreski obveznik u skladu sa sporazumom koji je sklopio bivši kancelar Alister Darling da obešteti Banku prilikom kupovine obveznica tokom finansijske krize.
Joakim Nagel, predsednik nemačke centralne banke, upozorio je još u martu da će „opterećenje na računu dobiti i gubitka Bundesbanke verovatno značajno porasti u godinama koje dolaze”.
Napomenuo je da će „ratni kovčeg“ Bundesbanke od 19,2 milijarde evra verovatno biti potrošen u narednim godinama. Bundesbanka takođe ima poseban fond za hitne slučajeve od 2,5 milijardi evra koji može da iskoristi ako je potrebno.
Gospodin Nagel je rekao da, iako će njene rezerve biti dovoljne da pokriju gubitke ove godine, on je upozorio da će u narednim godinama „opterećenje verovatno premašiti naše finansijske rezerve“.
U izjavi za Fajnenšel tajms, koji je prvi objavio upozorenje revizora, nemačko ministarstvo finansija je reklo da ima „drugačiju procenu“ saveznom revizoru o rizicima za budžet koji proističu iz postupaka Bundesbanke. Insistirao je na tome da je „malo verovatno“ da će gubici od operacija monetarne politike Bundesbanke „izvršiti pritisak na savezni budžet“.
Gospodin Nagel je takođe primetio da očekuje da će gubici biti preneti u bilans stanja Bundesbanke i pokriveni budućim profitom tokom „dužeg vremenskog perioda – kao što je već učinjeno 1970-ih”.
Dodao je: „Bilans Bundesbanke je solidan”.
Nemačka pada u recesiju dok se Velika Britanija oporavlja
Kombinovani grafikon sa 2 serije podataka.
Kvartalni rast BDP-a
Grafikon ima 1 X osu koja prikazuje kategorije.
Grafikon ima 1 Y osu koja prikazuje %. Podaci se kreću od -0,5 do 1.
To je došlo nakon što je odvojeno istraživanje sugerisalo da Nemačka rizikuje da ostane zarobljena u recesiji ove godine nakon što je pomno praćeni barometar poslovnih aktivnosti opao u junu.
Pomno praćeni indeks poslovne klime Ifo pao je na 88,5 u junu nakon majskog očitavanja od 91,5, predvođen „znatnim“ padom u proizvodnji. Ovo je najniže očitanje od novembra 2022. godine, koje dolazi nakon porasta troškova energije, i znatno je ispod očekivanja analitičara za pad na 90,7.
Svi sektori njemačke privrede pretrpeli su pad, prema istraživanju, koje je konstatovalo da se u proizvodnji „značajno pogoršala poslovna klima“. Dodaje se: „Teško da je ijedna industrija ostala netaknuta ovim razvojem“.
Karsten Bžeski iz ING-a rekao je da kolaps aktivnosti ukazuje na to da je „oporavak nemačke privrede završen pre nego što je zaista počeo“.
Dodao je: „Današnje razočaravajuće čitanje Ifo indeksa sugeriše da oporavak nemačke privrede kome se nadamo nije ništa drugo do nada. Optimizam bledi i ekonomija se suočava sa novim problemima rasta. Ne kažemo da će privreda biti zaglavljena u recesiji u narednih nekoliko godina, ali uz nekoliko kratkoročnih i dugoročnih izazova, rast će u najboljem slučaju ostati prigušen“.