
Nemačka ukida slobodu govora: Poziv građanima da prijave rođake i prijatelje zbog ‘teorija zavere’
Nemci koji sumnjaju da su njihovi rođaci ili prijatelji podložni teorijama zavere sada mogu da traže zvanične smernice, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova. Vlada je pokrenula nacionalni konsultativni centar za borbu protiv „laži i dezinformacija“.
Poznata kao Kompas za savete o teorijama zavere, usluga je pokrenuta u četvrtak i dostupna je na internetu ili putem telefona. Prema ministarstvu, cilj je da pruži „najprilagođeniju pomoć i savete“ za one koji traže smernice.
Centar nudi konsultacije i može uputiti pojedince u specijalizovane agencije ako je potrebno, kaže ministarka za porodična pitanja Lisa Paus, ne navodeći koje će agencije biti uključene.
Ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer rekla je da je „otvoreni dijalog pod jednakim uslovima“ često težak sa pojedincima koji su duboko uronjeni u verovanja zavere. Ona je tu inicijativu pozdravila kao „važan građevinski blok u holističkoj borbi protiv ekstremizma i dezinformacija“.
Paus je opisala teorije zavere kao „otrov za našu demokratiju“ i teret za porodice i kolege. Ministarstvo unutrašnjih poslova tvrdi da ova uverenja mogu dovesti do ekstremističkih ideologija i podsticati nasilje, ističući antisemitske zavere kao veliku zabrinutost.
POGLEDAJTE: Viktor Orban: „Došao je kraj neoliberalnog sveta.“
👉 Opširnije Pročitajte na Telegram kanalu Nulta Tačka https://t.co/n4woLxFoUI pic.twitter.com/lFQCFrtjGe
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 27, 2025
Nemačke vlasti dižu uzbunu zbog navodnog porasta teorija zavere. Ovaj trend se često povezuje sa pokretom Kverdenker (lateralno razmišljanje), koji se pojavio tokom pandemije Covid-19 kako bi se suprotstavio merama zatvaranja i drugim vladinim politikama. Od tada su grupe Kverdenker organizovale proteste protiv nemačke spoljne politike i isporuke oružja Kijevu, koji su počeli 2022. godine nakon eskalacije sukoba između Ukrajine i Rusije.
Neke frakcije su takođe pozvale na „regionalnost, direktnu demokratiju i ograničavanje moći“ savezne vlade. Zvaničnici i mediji često povezuju Kverdenker grupe sa teorijama zavere i ekstremno desničarskim organizacijama.
Nemačka domaća bezbednosna agencija (BfV) je 2021. godine najavila da će pažljivo pratiti neke Kverdenker grupe, tvrdeći da bi mogle da pokušaju da „delegitimizuju“ državu i koriste legitimne proteste da „isprovociraju eskalaciju“.
Saopštenje Kompasa saveta usledilo je samo nekoliko dana nakon što je desničarska stranka Alternativa za Nemačku (AfD) obezbedila drugo mesto na vanrednim parlamentarnim izborima, dobivši 20,8% glasova – što je značajan porast u odnosu na 10,4% koliko su dobili 2021. Uprkos velikoj popularnosti, stranka i dalje ostaje marginalizovana od strane drugih glavnih političkih stranaka i često je označena kao ‘ekstremno-desničarska’ od strane zvaničnika i medija.
Nulta Tačka/RT