Nemačka je postala partner Gejts fondaciji, ulaže u zajedničke projekte skoro 4 milijarde evra
Naslov nedavnog članka na LifeSiteNews-u navodi da „nemačka vlada finansira nekoliko projekata Gejts fondacije u vrednosti od 3,8 miliona evra“. Ovo je pomalo čudno otkriće, ali nije iznenađujuće, s obzirom na relativno malu sumu, i nije izazvalo više od navale interesovanja na društvenim medijima. U stvari, stvarni ukupan iznos naveden u nemačkom izvoru za članak nije 3,8 miliona evra, već 3,8 milijardi evra.
Štaviše, iako je tačna suma daleko impozantnija, treba naglasiti da finansiranje u pitanju zapravo nije finansiranje projekata ili programa Gejts fondacije per se, već nemačko kofinansiranje projekata ili programa u kojima Gejts fondacija je takođe uključena.
LifeSiteNews je na kraju ispravio pogrešnu cifru u svom naslovu, ali tek nakon nekoliko dana, do kada je prvobitna buka prošla. Iako je članak ažuriran, konfuzija je i dalje očigledna u donjem tvitu autora članka. Ovo je posebno čudno s obzirom da je autor Austrijanac i stoga sigurno zna da je Milijarden, cifra koja se navodi u nemačkom izvoru za članak, milijarde, a ne milioni. Štaviše, tačna cifra je navedena u telu teksta, iako sa pogrešnom konverzijom u milione, a ne u milijarde dolara.
Izvor je članak na nemačkom sajtu Transparenztest (Test transparentnosti), koji zauzvrat citira podatke o finansiranju koje je dala sama nemačka vlada u pisanom odgovoru od 29. juna na parlamentarni upit o nemačkoj saradnji sa privatnim fondacijama.
Transparenztest je izračunao ukupno 3,8 milijardi evra na osnovu podataka nemačke vlade. Ovaj ukupni iznos uključuje i finansiranje zajedničkih projekata nemačke vlade/Gejts fondacije i nemačke doprinose programima koji nisu povezani sa projektima. Nažalost, međutim, Transparenztest je pogrešno protumačio prirodu potonjeg finansiranja.
Praktično svo programsko finansiranje se ne sastoji od nemačkog finansiranja programa Gejts fondacije per se, već pre od nemačkog sufinansiranja programa u koje je Gejts fondacija takođe, u većoj ili manjoj meri, uključena.
Finansiranje projekta obuhvata devet zajedničkih projekata Gejts fondacije i nemačkog Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ). Ukupno finansiranje projekta iznosi skoro 450 miliona evra. Finansiranje projekta pokriva period od 2017. godine (najraniji datum početka) do 2025. godine (najnoviji datum završetka).
Obilnije finansiranje programa uključuje 22 programa i iznosi skoro 3,4 milijarde evra. Finansiranje je raspoređeno na period od više od 25 godina od 2002. (najraniji datum početka) do 2030. (najnoviji datum završetka), iako je, kako Transparenztest naglašava, većina grantova novijeg datuma. I ovde najveći deo finansiranja dolazi od Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj, iako je nekoliko grantova dalo Ministarstvo prosvete i istraživanja.
Histerija se širi planetom! Zemlje širom sveta ponovo objavljuju statistiku zaraženih KORONOMhttps://t.co/D8JhRAn3mI
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 18, 2023
Neki od unosa programa u podacima nemačke vlade identifikuju Fondaciju Bila i Melinde Gejts (BMFG) kao jednog između ostalih sponzora, dok je drugi unosi navode kao jedinu sponzorišuću „fondaciju/organizaciju“. Pogledajte, na primer, kolonu dva u donjem izvodu iz podataka:
U skladu sa temom parlamentarnog upita, međutim, čini se da ovo samo znači da je Gejts fondacija jedini uključeni privatni sponzor. Praktično svi programi uključuju značajno javno sponzorstvo, ne samo iz Nemačke, već i iz mnogih drugih zemalja i međunarodnih organizacija.
Ovo je slučaj, na primer, za sva tri programa za koje je samo Gejts fondacija imenovana u koloni „Fondacija/Organizacija“ u gornjem izvodu: Globalna zdravstvena investiciona korporacija, Globalni fond za borbu protiv AIDS-a, tuberkuloze i malarije i Unitaid(pojedinačna pomoć).
Nijedan od njih nije program Gejts fondacije sam po sebi. Daleko od toga.
Na primer, najnoviji podaci o finansiranju Globalnog fonda pokazuju da njegovo nemačko finansiranje – kao i finansiranje iz mnogih drugih zemalja, uključujući Francusku, Kanadu i SAD – lako nadmašuje sredstva koja dobija od Gejts fondacije. (Suprotno analizi nemačke vlade, uzgred, ove brojke takođe pokazuju da organizacija dobija podršku i iz mnogih drugih privatnih izvora.)
Slično tome, dok je Gejts fondacija sponzorisala osnivanje Global Health Investment Corporation (GHIC) 2012. godine, na sopstvenoj veb stranici organizacije objašnjava se da:
Vlada Nemačke, delujući preko nemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) i KfW razvojne banke, pomogla je kapitalizaciju GHIC-a inicijalnim grantom i ostaje ključni strateški partner i finansijer GHIC-a.
Nesumnjivo je neophodna detaljnija analiza podataka nemačke vlade. Ono što je jasno, u svakom slučaju, jeste da je Nemačka ključni partner – a ne finansijer – Gejts fondacije i da sufinansiranje koje je obezbedila kako za projekte tako i za programe u ovom svojstvu iznosi milijarde, a ne milione evra.