Nemačka mesna industrija upozorava na prazne police supermarketa, 40% skok cena mesa
„Sadašnja savezna vlada bi želela da ukine stočarstvo i prebaci ishranu u Nemačkoj na povrće i ovsenu kašu“, kaže Hubert Keliger, šef grupne prodaje u velikoj mesari Westfleisch
Nemačka mesna industrija upozorila je na predstojeća uska grla u snabdevanju, posebno u vezi sa svinjskim mesom, a jedan član odbora u najmanju ruku prebacuje krivicu na aktuelnu nemačku levičarsku vladu, koja je dobro poznata po svojim napadima na meso i naporima da se pređe na snabdevanje hranom biljnog porekla.
„Za četiri, pet, šest meseci nećemo imati ništa na policama“, predviđa Hubert Keliger, šef grupne prodaje u velikoj mesari Westfleisch i takođe član odbora Udruženja mesne industrije (VDF), navodi Die Welt.
Jedan od glavnih faktora koji utiču na snabdevanje Nemačkom mesom, prema Keligeru, jeste smanjenje tovljenika od strane stočara. Drugi farmeri su jednostavno odustali od proizvodnje i odlaze u stečaj.
„To neizbežno znači da će u narednim mesecima biti manje zaliha“, rekao je Kelinger, što bi moglo dovesti do toga da potrošači vide više praznih polica, ali i značajno povećanje cena.
„Da li će to biti 20, 30 ili 40 procenata danas se ne može kvantifikovati – ali će ponovo značajno porasti nestašica“, rekao je Kelinger. Nemačka je ove godine doživela sveukupno povećanje cena hrane za 40 odsto, uključujući rast krompira od 73 odsto. Dalji skokovi cena mogli bi da budu pogubni za nemačke potrošače.
Međutim, dramatično povećanje cena mesa moglo bi da se uklopi u planove nemačke vlade, koja aktivno promoviše prelazak na biljnu ishranu. Kelinger nije imao dovoljno kritika na račun vlade na tu temu.
🔶 Evropska komisija želi da zameni Tviter https://t.co/Qyvdixmzkh
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 18, 2022
„Sadašnja savezna vlada bi želela da ukine stočarstvo i prebaci ishranu u Nemačkoj na povrće i ovsenu kašu“, rekao je on; on je, međutim, upozorio da je uprkos ideologiji vlade „takođe činjenica da preko 90 odsto ljudi u Nemačkoj i dalje kupuje i jede meso“.
Da bi potkrepio svoju tvrdnju, pozvao se na analize GfK istraživača potrošača. Pored toga, istraživanje iz 2016. pokazalo je da 83 odsto Nemaca jede meso nekoliko puta nedeljno, a više od četvrtine nemačke populacije jede meso svakog dana.
Keliger je takođe kritikovao federalnog ministra za hranu i poljoprivredu Džema Ozdemira, iz Zelene stranke, zbog promovisanja poreza na meso.
„Trebalo bi da jedemo manje mesa u celini i da se pobrinemo da ono dolazi od životinja koje se drže na način koji odgovara vrsti“, rekao je Ozdemir za T-online. On savetuje „prilagođavanje konzumacije mesa planetarnim granicama i zarad našeg zdravlja“.
Dok su zeleni političari osudili jedenje mesa, društvena realnost je drugačija, sa skoro celokupnom nemačkom populacijom koja redovno jede meso. Međutim, poljoprivredna i zelena politika guše nemačku proizvodnju mesa, čineći Nemačku potpuno zavisnom od mesa iz stranih zemalja;
„Nemačka je sada najveći uvoznik mesa u Evropi“, kaže Gereon Šulce-Althof, član odbora VDF-a i viši menadžer za održivost i kvalitet u klanici Tonnies. „Sada smo u situaciji kada možemo da izračunamo kada više nećemo moći da se snabdevamo mesom“.
MARIO ZNA i IVAN JUŠKOVIĆ- Zombifikacija društva i konačna podela SVETA
Nulta Tačka/Technocracy