Nemačka policija hapsi građane zbog „uvredljivih“ objava na društvenim mrežama
Pre izlaska sunca, desetine teško naoružanih policijskih timova upali su u domove širom Nemačke – ne da bi zaplenili oružje, drogu ili uhapsili opasne kriminalce, već da bi lovili građane optužene za objavljivanje „uvredljivih“ komentara na internetu.
U distopijskom prikazu zloupotrebe države, vlasti sada tretiraju „uvredljive“ tvitove kao ozbiljne zločine, postavljajući alarmantna pitanja o slobodi govora u modernoj Nemačkoj.
Dok tužioci tvrde da nemački ustav štiti slobodu govora – samo ne „govor mržnje“ – linija između njih je postala opasno nejasna.
Prema nemačkom zakonu, govor koji bi mogao „podsticati mržnju“ ili se smatrati „uvredom“ je kriminalizovan, zbog čega su mnogi građani šokirani kada saznaju da su njihova mišljenja na internetu nezakonita. „Oni ne misle da je to bilo nezakonito. A oni kažu: „Ne, to je moja sloboda govora“, objasnio je državni tužilac dr Matthaus Fink. „A mi kažemo: ’Ne, vi imate slobodu govora, ali ona takođe ima svoje granice’.
Za razliku od SAD, gde je čak i huškački govor zaštićen Prvim amandmanom, nemačke vlasti agresivno gone onlajn komentare u ime zaštite „demokratije“. U stvarnosti, tvrde kritičari, oni to zloupotrebljavaju – tretirajući digitalne uvrede kao krivična dela, dok ućutkuju neslaganje pod maskom uljudnosti.
Ovo su odlučujući dani, narod je gladan istine | Ratko Ristić | Mario Zna, 316 Uživo
Tužioci Fink, Svenja Meininghaus i Frank-Michael Laue objasnili su da nemački zakon kriminalizuje širenje zlonamernih tračeva i deljenje lažnih citata. Čak i ponovno objavljivanje nečega što vlada proglasi „lažnim vestima“ može se smatrati zločinom.
Kazna za deljenje takozvanih „lažnih vesti“ može uključivati zatvorsku kaznu za ponovljene prestupnike. Ali u većini slučajeva, sudija izriče veliku kaznu i konfiskuje ličnu imovinu prestupnika u obliku pametnih telefona i računara.
Izveštaj otkriva skriveni plan Evropske komisije da promoviše pro-EU narative uz marginalizaciju kritičara 🇪🇺📃https://t.co/lsbeipyQS4
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 18, 2025
Da bi izgradili svoje slučajeve, istražitelji pretražuju društvene medije i koriste javne i vladine podatke. Laue kaže da će kompanije društvenih medija ponekad pružiti informacije tužiocima, ali ne uvek. Tako da radna grupa zapošljava specijalne softverske istraživače da pomognu da se razotkriju anonimni korisnici.
Neki kritičari tvrde da nemačka agresivna policijska kontrola onlajn govora rizikuje da uvede opresivne taktike iz prošlosti, povlačeći uznemirujuće paralele sa stanjem nadzora od pre 80 godina, kada su građani živeli u strahu da će njihove reči biti nadgledane i instrumentalizovane protiv njih od strane autoritarnog režima.
Oni upozoravaju da bi davanje takvih ovlašćenja vlasti da odredi šta predstavlja „prihvatljiv“ govor moglo dovesti do cenzure i potiskivanja suprotnog mišljenja.
Ostaje pitanje: ko odlučuje gde se nalaze te granice i koliko dugo će proći pre nego što se ova „zaštita“ pretvori u potpunu kontrolu?
Nulta Tačka/TPV