Nemačka proglašava opoziciju ekstremistima zbog kritike globalista i migracione politike – AfD pod prismotrom zbog javnih izjava
Optužbe da je islamska kultura nespojiva sa hrišćanskim društvom, kritike “globalističkih” elita, tvrdnje da su imigracija i određene etničke manjine povezane sa višim stopama kriminala, pa čak i pozivi za korišćenje privatnih firmi za deportaciju, sve su navedene kao dokazi da je nemačka populistička partija Alternativa za Nemačku (AfD) “desničarski ekstremistička” organizacija.
Više od hiljadu stranica dugačak dokument koji je izradila Berlinska kancelarija za zaštitu ustava (BfV) – pod vođstvom bivše ministarke unutrašnjih poslova sa krajnje levice, Nensi Fezer, i koji je žurila da implementira u poslednjim satima na vlasti – kako bi opravdala odluku da partiju AfD klasifikuje kao ekstremističku, procurio je i objavljen je ove nedelje od strane bivšeg političara Socijaldemokratske partije, Matijasa Brodkorba, na njegovom sajtu Cicero.
Opšta panika režima, slede velike promene u Srbiji | Vladimir Pavićević | Mario Zna, 329 Uživo
Prema izveštaju Die Welt-a, dokument se gotovo u potpunosti oslanjao na javne izjave političara AfD-a, a ne na bilo kakve neobjavljene informacije do kojih su došli na drugi način. Tako se čini da je slučaj da se najveća nemačka partija i zvanična opozicija vladi označava kao ekstremistička grupa, što bi omogućilo masovno praćenje cele stranke – kao što je već učinjeno s lokalnim ograncima AfD-a – utemeljeno na političkim mišljenjima.
Izveštaj je naveo da je većina tzv. dokaza sačinjena od izjava za koje je politička obaveštajna služba smatrala da su “nekompatibilne sa ljudskim dostojanstvom”, jer navodno podržavaju “etnički nacionalizam, dolazak stranaca i anti-manjinske stavove, anti-muslimanske i anti-islamske stavove, kao i antisemitizam.”
BfV je navodno tvrdio da su komentari lidera AfD-a u Tiringiji, Björna Hökea, koji je kritikovao uticaj “globalista” i “finansijskih elita” u vezi sa opisivanjem nemačke vlade kao njihovih “marioneta”, primer antisemitiske retorike. Dokument je citirao njegov govor iz 2022. godine u kojem je rekao da političari u Berlinu nisu “nemačke patriote”, već “marionete globalista” koji deluju u interesu “velikih američkih korporacija i globalističkih moćnika.”
Obaveštajna služba je izjavila da, iako protivljenje multikulturalizmu nije nužno znak ekstremističkih stavova, promocija “etnopluralizma”, odnosno verovanja u odvojene i različite nacije zasnovane na njihovim istorijskim etničkim grupama, prelazi granice prihvatljivog političkog govora. Ponovo je citiran Höcke sa još jednim govorom iz 2022. godine u kojem je upozorio da bi, ako Evropa ne zaustavi masovnu migraciju iz arapskih i afričkih zemalja, to moglo “eliminisati Evropu kakva je postojala kroz hiljade godina” i izazvati “kulturni slom.”
Sud EU: Fon der Lajen i Komisija kršile zakon skrivajući poruke s direktorom Fajzerahttps://t.co/1aib846muv
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 14, 2025
„Zato nam je potrebna barem privremena blokada… Nije samo količina ljudi važna, već i kvalitet ljudi… Ako želimo da preživimo kao evropska civilizacija, moramo se distancirati od masovne imigracije“, citiran je Höcke. BfV je tvrdio da razlikovanje migranata po njihovom kvalitetu prikazuje “antipluralistički pogled na društvo koji nije kompatibilan sa ljudskim dostojanstvom.” Agencija je takođe navela Höcke-ovo korišćenje termina poput “Velike zamene” i poziv za remigraciju kao dokaz ekstremizma.
Komentari liderke AfD-a, Alis Vajdel, takođe su izazvali negodovanje političkih oponenata zbog izjava koje povezuju određene etničke manjine sa kriminalom u Nemačkoj, ističući da je kriminal migranata potcenjen jer vladine statistike ne uključuju one koji dobiju državljanstvo među migrantima koji su počinili krivična dela. Ona je posebno ukazala na ljude iz Avganistana, Iraka i Sirije, koji imaju veću stopu kriminala od Nemaca. To je, prema BfV-u, “smanjilo celokupne migrante iz ovih zemalja na osnovu toga što su fundamentalno opasniji od Nemaca kroz generalizovane insinuacije.”
Pored toga, obaveštajna služba je imala primedbe na sugerisanje da islamska kultura nije kompatibilna sa hrišćanskim društvima kao što je Nemačka, uprkos čestim džihadističkim terorističkim napadima u zemlji od otvaranja granica za migraciju iz muslimanskog sveta.
AfD-ova članica Bundestaga, Kristina Baum, citirana je sa tvrdnjom da “prava integracija” muslimana u hrišćanske zemlje uglavnom nije moguća, dodajući: “Mnogi naši muslimanski sugrađani nisu se stideli da javno kažu šta misle o nama Nemcima, našim zakonima i tradicijama – a to je ništa, baš ništa. Većina njih nas prezire i smatra žene opravdanim plenom.”
Dokument se takođe bavio jednostavnim političkim predlozima u vezi sa imigracijom, uključujući pozive poslanice Brandenburga, Lene Kotre, da vlada angažuje privatne izvođače za obavljanje usluga deportacije. Prema Kancelariji za zaštitu ustava, takvi predlozi ignorišu činjenicu da su deportacije “intervencije koje zahtevaju ljudska prava.”
Izveštaj je takođe optužio partiju za umanjivanje zločina nacističke Nemačke, citirajući Höcke-ovu upotrebu fraze “Sve za Nemačku”, fraze koja prethodi 20. veku. Höcke je tvrdio da nije bio svestan njenih veza sa nacističkim režimom. BfV je takođe citirao komentare državnog parlamentarca Hansa-Tomasa Tilšnajdera, koji je izjavio 2023. godine da je “samo mali procenat vojnika Vermahta počinio zločine” i da stoga nije fer označiti “naše pradedove i dede” kao zločince.
Procureli izveštaj kritikovao je profesor ustavnog prava sa Univerziteta u Augsburgu, Jozef Franc Lindner, koji je tvrdio da političke stranke treba da budu uglavnom izuzete od zakona koji omogućavaju državno praćenje “ekstremističkih” grupa, jer je neprikladno da vlada koristi državnu obaveštajnu službu protiv političkih protivnika.
“Pokušaj borbe protiv i ‘eliminisanja’ političkih protivnika uz pomoć tajnih službi je nedostojan zrele demokratije”, rekao je Lindner.
“Problem Savezne kancelarije za zaštitu ustava (BfV) u njenom trenutnom funkcionisanju je to što je… gledala svoj mandat prvenstveno u političkom smislu. Ovo je duboko pogrešno razumevanje sopstvene uloge. Tajna služba koja veruje da ima pravo da učestvuje u političkom procesu donošenja odluka i može, kroz nove, nezakonite kategorije, otvoriti nova polja posmatranja i zapravo isključiti određena mišljenja iz političkog diskursa, opasna je”, dodao je.
U govoru pred Bundestagom ove nedelje, liderka AfD-a, Alis Vajdel, odbacila je tvrdnje da njena stranka predstavlja ekstremizam, tvrdeći da je politički establišment u Berlinu daleko ekstremniji.
“Ekstremista je onaj ko proizvoljno ograničava osnovna prava, kao što je to bio slučaj u periodu korone. Ekstremista je onaj ko uništava prosperitet građana kroz ekološko-socijalističku transformaciju. Ekstremista je onaj ko želi da ukine građanske slobode i slobodu izražavanja.”