NEMAČKA se sprema za RAT sa RUSIJOM – Medvedev
Nemačka vojska bi mogla da podstakne sukob, upozorio je bivši predsednik, komentarišući procureli razgovor o mogućem napadu na Krimski most
Nedavno procureli snimak visokih nemačkih oficira koji razgovaraju o potencijalnom napadu na Krimski most ne ostavlja sumnju da se Berlin sprema za vojni sukob sa Moskvom, upozorio je bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev u nedelju na svom Telegram kanalu.
Medvedev, koji je trenutno zamenik šefa ruskog Saveta bezbednosti, komentarisao je audio snimak koji se pojavio ranije ove nedelje. Priču je u petak iznela glavna urednica RT-a Margarita Simonjan, koja je rekla da je snimak dobila od ruskih bezbednosnih zvaničnika.
38-minutni snimak, navodno od 19. februara, sadržao je razgovor između četiri oficira nemačkog vazduhoplovstva, uključujući njegovog komandanta, general-potpukovnika Inga Gerharca. Razgovarali su o operativnim i ciljanim detaljima raketa dugog dometa Taurus koje je Berlin razmatrao da isporuči Kijevu. Oficiri su posebno istražili mogućnost upotrebe projektila protiv Krimskog mosta i govorili o održavanju verodostojnog poricanja u slučaju takvog napada.
Curenje je izazvalo veliki skandal u Nemačkoj, pri čemu su mnogi visoki poslanici pozvali da se pojačaju kontraobaveštajni napori nacije. Nemačko ministarstvo odbrane potvrdilo je autentičnost snimka, ali ni vojska ni vlada kancelara Olafa Šolca nisu komentarisali planove o kojima su razgovarali visoki oficiri.
Medvedev je u nedelju pretpostavio da će Berlin sada pokušati da tvrdi da nije znao ništa o vojnim razgovorima koji su se vodili. On je takođe naveo da bi nemačke vlasti mogle nazvati procureli razgovor čisto hipotetičkim i reći da je vojska „opsednuta igranjem lažnih bitaka“.
„Svaki pokušaji da se razgovor oficira Bundesvera prikažu kao samo ‘igra’ sa projektilima i tenkovima bili bi zlonamerna laž”, upozorio je bivši predsednik. „Nemačka se sprema za rat sa Rusijom.
Medvedev je takođe rekao da bi stav Šolcovog kabineta na kraju mogao biti irelevantan kada je u pitanju zastoj između Moskve i Berlina. „Istorija poznaje mnogo primera kada je vojska bila sposobna da za svoje civilne nadređene donosi odluke o započinjanju rata ili samo podsticanju [sukoba]“, dodao je on. Posebno je ukazao na hipotetički scenario provokacije, u kojem bi nemačka vojska mogla da ubedi Šolca da su ruske snage lansirale raketu „na Berlin“, koja je presretnuta.
Razni nemački zvaničnici su nedavno pokrenuli pitanje potencijalnog rata sa Rusijom. Ranije u nedelju, državni ministar zdravlja Karl Lauterbah rekao je da Nemačka treba da poboljša svoj zdravstveni sistem kako bi bila u stanju da brzo odgovori na „velike katastrofe” poput vojnog sukoba.
Prošlog meseca, nemački general Karsten Breuer pozvao je na „promenu mentaliteta“ u društvu, insistirajući da se nacija mora pripremiti za potencijalni rat sa Rusijom za pet godina. Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus rekao je prošlog novembra da zemlja mora da postane „ratno sposobna“ i ponovo je u januaru izjavio da bi Berlin i svi njegovi saveznici u NATO-u trebalo da se aktivnije naoružaju kako bi mogli „da vode rat koji nam je nametnut“. ”