Nemačka traži od građana da štede gas
Domaćinstva i preduzeća u Nemačkoj treba da štede gas kako bi izbegli nestašice, izvestio je u sredu Die Welt, pozivajući se na državnog regulatora za energiju, Federalnu agenciju za mreže. Prema analizi agencije, zemlja je ove grejne sezone trošila znatno više gasa nego prošle godine.
Agencija je saopštila da je ukupna potrošnja gasa u Nemačkoj porasla za 5,8 odsto od oktobra do decembra 2024. u odnosu na isti period prethodne godine, na 246 teravat-sati (TWh). Industrije su zabeležile rast potrošnje od 9,1 odsto u odnosu na 2023. godinu, dok je rast u domaćinstvima i preduzećima bio skromniji od 1,9 odsto, navodi se u izveštaju.
Agencija je skok u potrošnji gasa pripisala hladnijem vremenu. Međutim, šef energetskog regulatora Klaus Miler rekao je za novinsku kuću da bi, s obzirom na trend, potrošačima bilo mudro da budu štedljiviji u korišćenju gasa kako bi izbegli nestašice, a samim tim i rast cena.
„Definitivno još uvek vredi uštedeti gas i na taj način olakšati teret vašeg novčanika“, rekao je on. Međutim, prema Mileru, snabdevanje zemlje gasom još nije ugroženo, jer su skladišta još uvek puna 80 odsto.
Ptičiji grip je stigao: Kako mediji postavljaju pozornicu za novu epidemiju https://t.co/YA1axS2fd8
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 31, 2024
„To znači da smo dobro pripremljeni za naredna tri meseca“, rekao je on i dodao da je Nemačka „do sada dobro prošla za prvu polovinu zime“.
Kada je reč o grejanju, prirodni gas je i dalje najvažniji energent u Nemačkoj, pri čemu se otprilike polovina svih stanova i porodičnih kuća širom zemlje greje na gas, prenosi Die Welt.
Nemačka se oslanjala na Rusiju za više od polovine svoje potražnje za gasom pre eskalacije ukrajinskog sukoba 2022. Isporuke su ili značajno smanjene ili potpuno zaustavljene nakon što je EU uvela sankcije Moskvi, a gasovodi Severni tok koji su isporučivali ruski gas direktno Nemačkoj su uništeni u eksplozijama na dnu Baltičkog mora u septembru 2022.
Dugo se smatrala industrijskom elektranom EU, Nemačka je bila među najteže pogođenim smanjenjem ruskih zaliha energije, a njena ekonomija je zaronila u recesiju 2023. Nemačka vlada je u oktobru revidirala svoju prognozu BDP-a za ovu godinu na dalje smanjenje od 0,2 %. Gubitak jeftinog ruskog gasa i oslanjanje na daleko skuplji tečni prirodni gas (LNG) iz SAD takođe je gurnuo cene energije u Nemačkoj iznad onoga što mnoga industrijska preduzeća mogu da priušte, što je izazvalo talas zatvaranja i bankrota.
Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel nedavno je kritikovala svoje naslednike zbog napuštanja ruskog gasa. U intervjuu za televiziju France 2 objavljenom početkom decembra, ona je rekla da je kupovina gasa iz Rusije „bila dobitna situacija“ za obe države, jer je Berlin mogao da nabavi preko potrebnu robu „po povoljnoj ceni“, dok su „cene su eksplodirale” nakon što je Nemačka napustila ruske isporuke.
Nulta Tačka/RT