Nemačka uvodi „olakšice“ za promenu pola kod maloletne dece
Očekuje se da će nemački poslanici u petak glasati o vladinom planu da se transrodnim, interseksualnim i nebinarnim osobama olakša promena imena i pola u zvaničnim dokumentima.
„Zakon o samoopredeljenju“, jedna od nekoliko društvenih reformi koje je liberalno orijentisana koaliciona vlada kancelara Olafa Šolca obećala kada je stupila na dužnost krajem 2021. godine, stupiće na snagu 1. novembra.
To bi omogućilo odraslima da promene svoje ime i zakonski pol u matičnim službama bez daljih formalnosti. Morali bi da obaveste kancelariju tri meseca pre promene.
Postojeći „transseksualni zakon“, koji datira četiri decenije unazad, zahteva od pojedinaca koji žele da promene pol na zvaničnim dokumentima da prvo dobiju procenu od dva stručnjaka „dovoljno upoznati sa konkretnim problemima transseksualizma“, a zatim i sudsku odluku.
Otkako je taj zakon sastavljen, najviši nemački sud je ukinuo druge odredbe koje su zahtevale da se transrodne osobe razvedu i sterilišu, kao i da se podvrgnu operaciji promene pola.
Novi zakon se fokusira na pravni identitet pojedinaca. To ne uključuje nikakve revizije nemačkih pravila za operaciju promene pola.
Nova pravila dozvoljavaju maloletnicima starijim od 14 godina da promene ime i zakonski pol uz odobrenje roditelja ili staratelja; ako se ne slažu, tinejdžeri bi mogli tražiti od porodičnog suda da ih poništi.
U slučaju dece mlađe od 14 godina, roditelji ili staratelji bi morali da podnesu prijave u matičnoj službi u njihovo ime.
Nakon što formalna promena imena i pola stupi na snagu, dalje promene neće biti dozvoljene godinu dana. Novi zakon predviđa da operateri, na primer, teretana i svlačionica za žene i dalje odlučuju ko ima pristup.
Najk Slavik, jedna od dve transrodne žene koje su izabrane za poslanice 2021. godine, rekla je uoči glasanja u donjem domu parlamenta ili Bundestagu da bi joj nova pravila uštedela više od godinu dana rada na sudovima, traženja stručnih procena i troškova skoro 2.000 evra (2.150 dolara).
„Konačno želimo da to olakšamo“, rekao je Slavik, poslanik Zelenih, jedne od vladajućih partija, za televiziju ARD. „Mnoge druge zemlje su krenule ovim putem, a Nemačka jednostavno sledi njihov primer u značajnom pojednostavljenju ove registracije.
Između ostalog, španski parlament je početkom 2023. usvojio zakon koji omogućava osobama starijim od 16 godina da promene svoj zakonski registrovani pol bez ikakvog medicinskog nadzora.
U Velikoj Britaniji, škotski parlament je 2022. godine usvojio zakon koji će omogućiti osobama starijim od 16 godina da promene oznaku pola na ličnim dokumentima samoprijavom. Britanska vlada je stavila veto na to, odluku koju je najviši građanski sud Škotske potvrdio u decembru.
U drugim socijalno liberalnim reformama, Šolcova vlada je legalizovala posedovanje ograničenih količina kanabisa; ublažio pravila o sticanju nemačkog državljanstva i ukinuo ograničenja za posedovanje dvojnog državljanstva; i okončao zabranu lekarima da „reklamiraju“ usluge abortusa. Istopolni brakovi su već legalizovani 2017. godine.