Nemačke bolnice prepune ranjenih ukrajinskih vojnika, Šolcova vlada odbija da pokrije troškove lečenja
Nemačke bolnice su trenutno preopterećene teško ranjenim ukrajinskim vojnicima, od kojih je mnogima potrebno opsežno lečenje i rehabilitacija, a bolnice u zemlji upućuju „zahteve za pomoć“ zbog finansijskih i resursnih opterećenja. Međutim, savezna vlada kaže da nije odgovorna za troškove i zapravo odbija čak i da prizna da postoji problem.
„Postoji rizik da se lečenje novopridošlih pacijenata iz Ukrajine više ne može garantovati u bliskoj budućnosti“, najavio je profesor dr Stefen Ruhholc, generalni direktor Centra za ortopediju i traumatološku hirurgiju pri Univerzitetskoj bolnici Gisen i Marburg i zamenik predsednika Nemačkog društva za ortopediju i traumatologiju (DGOU).
Pismo dr Ruhholca potpisano je kao zajednički apel nekoliko bolnica i rehabilitacionih ustanova, koji pozivaju saveznu vladu da učestvuje u troškovima skupih tretmana za ranjene u ratu u Ukrajini; ovo uključuje civile, ali se prvenstveno sastoji od borbenih trupa koje deluju na istočnom frontu.
Mila Alečković: Ključni momenti za čovečanstvo, odlučuje se o sudbini sveta, Mario Zna 252, Uživo
Vlada, uprkos tome što je aktivno podržavala ukrajinske snage, izgleda nezainteresovana da odgovori na poziv nemačkih lekara za pomoć. U odgovoru na parlamentarni upit Hrišćansko-demokratske unije (CDU), savezna vlada je odgovorila: „Zbog činjenice da je poznato samo nekoliko pojedinačnih slučajeva gde su nastali problemi, može se pretpostaviti da je prijem, lečenje i zbrinjavanje preko 900 pacijenata na zadovoljavajući način zagarantovan”.
Ranjeni Ukrajinci zahtevaju skupo lečenje, koje ne uključuje samo hitne neophodne operacije, već i dugotrajnu rehabilitaciju i lečenje.
„Pored trajanja lečenja, pre svega infekcije multirezistentnim klicama i višestruke operacije čine terapiju veoma skupom“, kaže prof. dr Matijas Munzberg, medicinski direktor BG Unfallklinik Frankfurt am Main.
Kanada počinje eutanaziju građana sa „dugim COVID-om“https://t.co/zaOpaLftcB
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 17, 2023
Podaci pokazuju da mnoge klinike trpe, a istraživanje DGOU pokazuje da 74 odsto klinika ne dobija dovoljno finansijskih sredstava za lečenje ukrajinskih pacijenata. Prema vladi, davaoci socijalne pomoći i osiguravači moraju da plate račun. Ukupno do sada za 2023. Šolcova vlada je potrošila 800.000 evra na letove za prevoz ranjenika iz Ukrajine, što je jedini trošak koji pokriva.
Međutim, nakon što ranjeni stignu, vlada se odrekne pristupa i ostavlja bolnice i osiguravajuća društva da brinu o plaćanju tretmana.
Lečenje zahteva nedelje, a ponekad i mesece rehabilitacije, ali lekari u svom pismu napominju da nemački bolnički sistem nije osmišljen da podrži ranjene u ratu.
„Rehabilitacija nakon komplikovanog lečenja je izuzetno važna za proces izlečenja. Za mnoge klinike, međutim, voljno primanje pacijenata iz Ukrajine postaje sve teže i često više nije finansijski održivo“, rekao je profesor dr Ditmar Penig, bivši glavni lekar na Klinici za traumatsku i rekonstruktivnu hirurgiju, hirurgiju šake i ortopediju na Univerzitetskoj bolnici St. Vincenz u Kelnu.
Bolnički sistem sada upozorava vladu da je zdravstveni sistem ugrožen, a Služba za naučne informacije objavila je saopštenje koje glasi: „Bez brze finansijske sigurnosti, uskoro više neće biti moguće lečiti nove pacijente koji stižu iz Ukrajine.
„Zbog toga apelujemo na saveznu vladu da nastavi sa pružanjem medicinske pomoći za ratne ranjenike i civile iz Ukrajine. Predstavnici DGOU posebno predlažu alternativni sistem nagrađivanja koji pokriva visoke troškove lečenja ovih pacijenata.
Nulta Tačka/Mediji