Nemačke cene energenata nastavljaju strmoglavo da rastu i ne nazire se kraj
Ove godine poskupljenje struje u Nemačkoj koštaće prosečnu porodicu još 100 do 150 evra povrh onoga što su platili prošle godine, a nema znakova da će troškovi struje uskoro pasti.
Nemačka se bori sa tim koliko će alternative nuklearnoj energiji i energiji iz uglja biti dostupne za smanjenje troškova, a stručnjaci kažu da bi mogle proći godine dok se cene ne smanje.
Prvobitna vizija je bila da će nuklearna energija i energija uglja u budućnosti biti zamenjeni solarnim izvorima, vetrom i prirodnim gasom iz cevi; međutim, spoljnopolitički faktori, sankcije EU, napadi na gasovod Severni tok i najava Ukrajine da neće transportovati ruski gas u Evropu posle 2025. godine učinili su ovu viziju nemogućom za realizaciju.
Alternativa, uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG), je i skupa i nepouzdana.
Neki u Nemačkoj su pozdravili ovaj razvoj događaja, navodi mađarska novinska agencija Magiar Nemzet. Aktivistkinja Grinpisa Mira Jeger rekla je da ministar za ekonomska pitanja i zaštitu klime Robert Habek treba da sledi Bajdenov primer i da zaustavi rad terminala i prijem LNG-a kod nemačke obale.
Vladimir Gajić: Ekstremizam i spiskovi, kolonijalna vlast i opozicija! 259 Mario Zna, Uživo
Samo prošlog meseca, predsednik Džo Bajden je suspendovao sve buduće i nerešene izvozne projekte LNG, potez koji su pozdravili aktivisti za zaštitu životne sredine i neke industrije koje tvrde da izvoz američkog prirodnog gasa podiže cene električne energije na domaćem tržištu.
Ovaj potez će pogoditi projekte kao što je gasni projekat Venture Global Calcasieu Pass 2 (CP2) na Aljasci, pri čemu se očekuje da će skoro polovina tog projektovanog snabdevanja gasom otići u Nemačku. Kao odgovor na taj potez, portparol Venture Globala rekao je da bi takva pauza mogla poslati „razarajući signal našim saveznicima da se više ne mogu oslanjati na Sjedinjene Države“.
Ministar odbrane Italije hitno prebačen u bolnicu zbog srca! Vakcinisan protiv COVID-a https://t.co/9e81mJaA8c
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 13, 2024
Drugi traže od vlade da poništi svoju kontroverznu odluku o ukidanju nuklearne energije i vraćanju postrojenja na mrežu.
Dalji problem je što nije moguće na vreme obezbediti dovoljnu snagu vetra, pa će planirano zatvaranje termoelektrana na ugalj stvoriti privremeni nedostatak u snabdevanju električnom energijom. Termoelektrane na gas ne mogu da pokriju nedostatak, a izgradnja novih nije finansijski izvodljiva, pri čemu mnogi operateri očekuju da će novi propisi i klimatski ciljevi predstavljati ozbiljan izazov za dugoročni povrat ulaganja u izvor energije zasnovan na fosilnim gorivima.
Prema izveštaju nemačke Federalne agencije za mrežu, oko 300 milijardi evra biće potrebno za proširenje mreže do 2045. Predviđa se da će se ovaj iznos stalno povećavati u poređenju sa prvobitno objavljenim brojkama, a neki procesi planiranja još nisu ni počeli.
Povećanje je već primetno, jer su se cene električne energije udvostručile u 10 godina od 2009. godine, a ove godine će biti ukinuta ranije obećana subvencija, ostavljajući nemačke porodice oko 120-150 evra siromašnijim godišnje, a to je samo gubitak od povećanje cena električne energije. Ostali troškovi, uključujući inflaciju hrane, veće cene dizela i troškovi grejanja takođe su uzeli ozbiljan danak.
Nulta Tačka/mediji