
Nemački političari traže povratak ruskog gasa – sankcije gube smisao?
U Nemačkoj raste pritisak za obnavljanje energetskih veza sa Rusijom, dok jeftina energija ponovo postaje primamljiva opcija za Evropu. Visoki zvaničnici sve glasnije dovode u pitanje EU sankcije, ističući da one više štete Berlinu nego Moskvi.
„Sankcije su zastarele“ – rastu pozivi za povratak ruskog gasa
Mihael Krečmer, istaknuti član Hrišćansko-demokratske unije (CDU) Fridriha Merca, javno je izjavio da su sankcije Rusiji „potpuno zastarele“ i da su u suprotnosti s onim što rade SAD.
Gospodari života i smrti: Vreme je za najopasniju priču ikada | Goran Jeremić | Mario Zna, 323 Uživo
„Kada shvatite da više štetite sebi nego protivniku, morate se zapitati da li je sve ovo ispravno“, rekao je Krečmer za nemačku agenciju DPA, što je izazvalo burne reakcije.
On nije usamljen u svojim stavovima – sve veći broj političara iz CDU-a i Socijaldemokratske partije (SPD) poslednjih nedelja otvoreno poziva na obnovu ekonomskih i energetskih odnosa s Moskvom.
Politički pritisak raste, ali se vrh CDU-a ne suprotstavlja
Ovaj trend postavlja izazov za Fridriha Merca, koji je gotovo siguran budući nemački kancelar. Njegova stranka balansira između pritiska da podrži Ukrajinu i rastućih glasova unutar zemlje koji traže energetski pragmatizam.
Zeleni, koji su izrazito prokijevski nastrojeni, već su pozvali Merca da „ukroti prijatelje Putina“ u CDU-u. Ipak, on za sada ne pokušava da uguši ovaj talas zahteva za približavanje Rusiji.
Ako su vesti lažne—zamislite kakva je onda istorija?! 🗞⏳ https://t.co/QcCaVbSR0p
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 31, 2025
Evropa ne može biti konkurentna bez ruskog gasa
Dok se u Berlinu vodi politička borba, ključni igrači u energetici ne kriju realnost. Patrik Pujane, izvršni direktor francuskog giganta TotalEnergies, izjavio je:
„Ne bi me iznenadilo da se dva od četiri severna toka vrate u rad. Nema načina da LNG gas iz bilo koje druge zemlje bude konkurentan ruskom gasu.“
U međuvremenu, Mađarska i Slovačka ne samo da nastavljaju da kupuju ruski gas mimo Ukrajine, već i povećavaju uvoz. Nakon što je Kijev 1. januara prekinuo tranzit ruskog gasa, Budimpešta i Bratislava su pronašle način da osiguraju snabdevanje.
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto izjavio je da je interkonekcija Veľké Zlievce/Balašđarmaš između Mađarske i Slovačke sada pod punim kapacitetom, kako bi se nadomestio prekid snabdevanja kroz Ukrajinu.
„Danas gasovod između Mađarske i Slovačke radi sa povećanim kapacitetom. Povećali smo protok za 900 miliona kubnih metara godišnje, čime je ukupna količina porasla sa 2,6 na 3,5 milijardi kubnih metara,“ rekao je Sijarto.
Mađarska je već povećala izvoz gasa u Slovačku za 50% u prva tri meseca ove godine, dok se ostatak Evrope i dalje bori s energetskom krizom.
Nemačka na raskrsnici – pragmatizam ili politika?
Kako se u Vašingtonu sve više forsiraju pregovori o prekidu vatre između Moskve i Kijeva, u Berlinu raste volja za ukidanje sankcija i povratak ruskog gasa. Hoće li Nemačka povući pragmatičan potez ili će se držati ustaljene politike, ostaje da se vidi.