Nemački tabloid demantuje izveštaje da je urednike zamenio veštačkom inteligencijom
Veštačka inteligencija će se uskoro pojaviti u jednom od najprodavanijih evropskih tabloida, ali samo da bi podržala novinarski rad, a ne da ga zameni.
Nemačka tabloidna kompanija Bild demantovala je izveštaje da otpušta delove svog uredničkog tima i zamenjuje zaposlene veštačkom inteligencijom i „automatizovanim procesima“, piše Feliks Ng iz Cointelegraph-a.
Gardijan i drugi mediji izvestili su 21. juna da Bildova matična izdavačka firma, Axel Springer SE, planira da zameni niz uređivačkih poslova veštačkom inteligencijom, pozivajući se na internu e-poštu.
Međutim, direktor komunikacija Bild grupe Kristijan Senft rekao je za Cointelegraph da su „izveštaji lažni“ i da „sa našim trenutnim merama nemamo nameru da zamenimo novinarstvo veštačkom inteligencijom“.
Umesto toga, Senft je rekao da se najava odnosi na program restrukturiranja regionalnih novinskih izdanja, koji uključuje smanjenje sa 18 regionalnih izdanja na 12 do kraja godine, i zatvaranje 10 od 15 regionalnih kancelarija, pri čemu se mnoge funkcije sele centralno u Berlin.
👉 Vlasnik Tvitera Ilon Mask obavezao se na primenu predstojećeg zakona EU o cenzuri https://t.co/G0WMh93owo
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 22, 2023
„Stoga, ovi zadaci kao što su sekretarijati i proizvodnja fotografija više nisu potrebni u regionima“, rekao je on, ponovivši da povezano smanjenje radnih mesta nema nikakve veze sa veštačkom inteligencijom.
Senft je potvrdio da će ti potezi uticati na zaposlene sa „niskim trocifrenim brojem“. Takođe je pojasnio da se u saopštenju navodi da će kompanija „sve više koristiti veštačku inteligenciju za podršku novinarskom radu“.
„U tom cilju, pristupamo ovoj temi otvorenog uma i trenutno imamo mnogo inicijativa sa kojima istražujemo oblasti primene veštačke inteligencije za naše novinarske brendove, kako u proizvodnim procesima redakcija, tako i u odnosu na iskustvo čitalaca“, dodao je on.
„Upotreba veštačke inteligencije stvara više vremena i prostora za novinarsku kreativnost za urednike i novinare. Gde god AI može da radi, novinar uvek mora da proveri i još jednom proveri rezultat u Axel Springer-u.
Naravno, ako zaista morate da ubedite svoje čitaoce da ne koristite veštačku inteligenciju da pišete svoje članke, ili ako neko čak može da dovede u pitanje da li su članke pisali algoritmi ili ljudi (koliko god nekvalifikovani bili u ogromnom tabloidu), verovatno bi trebalo.
BILD-Gruppe formiert Managementteam für digitale Transformation https://t.co/FIeEu74KE8 pic.twitter.com/FFTMR3bRuE
— Axel Springer SE (@axelspringer) June 19, 2023
Dnevni tabloid osnovan je u junu 1952. Tokom 1980-ih Bild je navodno prodavao više od pet miliona primeraka dnevno. Do 2010. godine, tiraž Bilda je pao na 3,55 miliona, navodi Mondo Times. Od 2022. godine, štampane novine su imale samo tiraž od nešto više od milion, prema Media Impact-u.
Brzi razvoj veštačke inteligencije je ipak izazvao zabrinutost zbog gubitka radnih mesta u budućnosti.
U maju, izvršni direktor IBM-a Arvind Krišna rekao je za Blumberg da bi 7.800 radnih mesta u firmi moglo biti zamenjeno veštačkom inteligencijom i automatizacijom u narednih pet godina, što predstavlja približno 30% njene radne snage.