NEMCI i dalje pozivaju građanstvo na štednju energije
Nemačka ima dovoljne zalihe energije za ostatak grejne sezone i rizik od nestašice gasa je prevaziđen, saopštio je energetski regulator zemlje.
Pratite Nultu Tačku na Telegramu – https://t.co/AODrCJagvI
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 8, 2023
„ Uprkos preostaloj neizvesnosti, ne očekujem da će nešto drugo poći po zlu ove zime“, rekao je Klaus Muler, šef Federalne agencije za mreže, za Bild am Sonntag u intervjuu objavljenom u nedelju.
„ Objekti za skladištenje gasa su popunjeni više od 90% – izuzetna vrednost, jer su u januaru retko bili ovako visoki. Ovo je veliko zajedničko dostignuće svih koji su štedljivo koristili gas “, nastavio je on.
„ Sada pretpostavljam da će rezervoari za skladištenje biti puni više od 50% do kraja zime “, dodao je Miler, napominjući da je Nemačka koristila 14% manje gasa 2022. godine nego godinu ranije, uglavnom zbog napora za uštedu energije.
On je istakao nedavni pad cena gasa i rekao da „ mnogo toga ukazuje na to da smo dostigli plato cene gasa “ nakon rekordnog povećanja u 2022, predviđajući da će cene verovatno ostati stabilne u narednih godinu ili dve.
„ Gas trenutno košta isto kao i u decembru 2021. – uglavnom zato što je Evropa uspešno napunila svoja skladišta gasa i time uklonila osnovu za moguće spekulacije .
Šef regulatora je, međutim, upozorio da stanovnici sada ne treba da prestanu da štede energiju, jer bi naredna grejna sezona mogla biti nepredvidiva.
🔶 Provaljeni! Nepostojeći nalozi lažnih doktora na Tviteru širili COVID propagandu https://t.co/cKRzGXMTAy
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 8, 2023
„ To ne samo da bi bilo veoma skupo, već bi i nedostajalo solidarnosti. Na kraju, povećanje potrošnje gasa dovodi i do viših cena gasa za energetski intenzivne industrije, što može dovesti do daljih skokova cena “, upozorio je on.
„ Pored toga, za svaki kilovat-sat koji sada uštedimo, više ne moramo da kupujemo skupo tokom leta da bismo napunili rezervoare za skladištenje gasa… Sada se koncentrišemo na sledeću zimu .“
Miler je dodao da ostaju tri glavna rizika: sledeća zima bi mogla da bude hladnija, nedavno smanjena potrošnja gasa u Kini mogla bi se ponovo povećati i povećati globalnu potražnju, a evropska gasna infrastruktura bi mogla da pati od nepredviđene krize, poput napada na ruske gasovode Severni tok u Septembar. Napad je učinio gasovode nefunkcionalnim, prekinuvši jednu od glavnih ruta za isporuku ruskog gasa u Evropu.