Netanjahu promenio planove putovanja zbog naloga Međunarodnog krivičnog suda
Nalog za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda (ICC) zapravo je izmenio planove putovanja izraelskog rukovodstva, izvestili su javni servis Kan i Tajms of Izrael.
„Premijer Benjamin Netanjahu je razmatrao, a zatim je odlučio da odbije, da poseti Češku Republiku i Mađarsku na putu za Sjedinjene Države kada putuje da se obrati Kongresu 24. jula, izveštava javna televizija Kan, usred strahovanja da Međunarodni krivični sud sprema nalog za hapšenje protiv njega“, piše Tajms.
Premijerov avion, nazvan „Krilo Siona“, mora da se zaustavi na putu za Severnu Ameriku u slučajevima kada prevozi dosta putnika.
Međutim, da bi obavio transatlantski let u jednom putovanju, Netanjahu je navodno odlučio da leti sa ograničenom pratnjom. Ovo će izbeći potrebu za dopunom goriva, čime će se izbeći potencijalno politički nezgodan trenutak za bilo koju evropsku zemlju koja je domaćin zaustavljanja.
Atmosfera ključa, pred nama su dani odluke | Branimir Nestorović | Mario Zna, 285 Uživo
Počevši od maja, glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda Karim Kan objavio je naloge za hapšenje Netanjahua i ministra odbrane Joava Galanta. MKS je njih dvojicu optužio za „izazivanje istrebljenja, izazivanje gladi kao metode rata, uključujući uskraćivanje zaliha humanitarne pomoći, namerno ciljanje civila u sukobu“.
To je odmah izazvalo osudu i ogorčenje Tel Aviva i Vašingtona. Neki izveštaji kažu da je akcija podelila osoblje u Haškom tribunalu:
Tužilac Međunarodnog krivičnog suda je navodno krio od svog osoblja kada je objavio poternicu za Netanjahuom i Galantom, pored visokih lidera Hamasa Jahje Sinvara, Mohameda Deifa i Ismaila Hanijeha.
Rokfeleri su stvorili 990 institucija, fondacija i aktivističkih grupa za „klimatske promene” https://t.co/BP0SBly64c
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 10, 2024
Kanova kancelarija je saopštila da je tužilac nastavio sa njegovim zahtevom jer nije dobio dokaze iz Izraela koji bi pokazali „istinsku akciju“ za rešavanje navodnih zločina.
Iako sud nema mehanizam za sprovođenje, on se oslanja na pojedinačne zemlje potpisnice Rimskog statuta da sprovede naloge.
Osim što utiče na potencijalna putovanja ‘traženih’ službenika, nalog je uglavnom simboličan. Ali to stvara političku dilemu i moguće zatezanje odnosa za neke zemlje.