Netanjahu upozorio američke lidere zbog naloga za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda: ‘Vi ste sledeći’
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je u utorak da se ne slaže sa nalozima za hapšenje koje protiv njega traži Međunarodni krivični sud (ICC), sugerišući da bi američki lideri mogli biti sledeći.
MKS je ove nedelje saopštio da će tražiti naloge za hapšenje Netanjahua, ministra odbrane Joava Galanta i lidera Hamasa, što je izazvalo kritike i izraelskih i najviših američkih zvaničnika, uključujući predsednika Džoa Bajdena. MKS je tvrdio da su nalozi za izraelsko rukovodstvo bili zbog ponašanja zemlje u tekućem sukobu Izrael-Hamas.
Netanjahu je rekao da nalozi protiv njega i ministra odbrane Joava Galanta zbog ponašanja zemlje u njenoj borbi protiv Hamasa u Pojasu Gaze predstavljaju „opasan” presedan za druge demokratske zemlje, uključujući saveznike Izraela.
„Izrael se ovde kažnjava. Mislim da je opasno. U suštini, to je prva demokratija koja se stavlja na optuženičku klupu kada radi upravo ono što bi demokratije trebalo da rade na uzoran način“, rekao je on za CNN u televizijskom intervjuu. „To ugrožava sve druge demokratije. Izrael je prvi, ali vi ste sledeći. Britanija je sledeća. Drugi su takođe sledeći.“
Takođe u intervjuu, Netanjahu je rekao da su tvrdnje MKS-a „lažne, opasne i nečuvene“ i da glavni tužilac Karim Kan samo pogoršava problem. Takođe je pogrešno videti Izrael i Hamas kao da su jednaki, dodao je on.
„On izjednačava demokratski izabrane lidere Izraela sa terorističkim tiranima Hamasa. To je kao da kažem, pa, ja izdajem naloge za hapšenje FDR-a i Čerčila, ali i Hitlera. Ili ću izdati naloge za hapšenje Džordža V. Buša ali i Osame bin Ladena. To je apsurdno“, rekao je Netanjahu.
Veće od tri sudije odlučiće da li će izdati naloge za hapšenje i dozvoliti nastavak postupka. Sudijama je obično potrebno dva meseca da donesu takve odluke.
Izrael nije član suda, pa čak i ako se izdaju nalozi za hapšenje, Netanjahu i Galant se ne suočavaju sa bilo kakvim neposrednim rizikom od krivičnog gonjenja. Ali pretnja hapšenjem bi mogla otežati izraelskim liderima putovanje u inostranstvo.
Neuralink Ilona Maska ugradiće moždani čip drugom pacijentu https://t.co/dAYVKtAkrO
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 22, 2024
G. Kan, tužilac, rekao je u saopštenju od ponedeljka da bi njih dvojica mogli da „snose krivičnu odgovornost“ za „ratne zločine i zločine protiv čovečnosti“ u Gazi, uključujući izgladnjivanje civila, namerno ubijanje, progon i još mnogo toga. Što se tiče Hamasa, MKS je rekao da su njegovi lideri Iahia Sinvar, Ismail Haniieh i Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri možda odgovorni za zločine protiv čovečnosti, uzimanje talaca kao ratni zločin, mučenje, razna nehumana dela i još mnogo toga.
Međunarodni advokat za ljudska prava Amal Kluni, supruga glumca Džordža Klunija, bila je u petočlanom stručnom panelu koji je savetovao gospodina Kana. Ona je rekla da se veće jednoglasno složilo da postoje „razumni razlozi“ da se veruje da su i Hamas i izraelski lideri počinili ratne zločine, navodi se u saopštenju koje je izdala njena kancelarija.
U saopštenju objavljenom u ponedeljak, američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je da Vašington odbacuje najavu tužioca MKS-a da će tražiti naloge za hapšenje, dodajući da „odbacujemo tužiočevu ekvivalentnost Izraela i Hamasa. To je sramotno.”
„Hamas je brutalna organizacija koja je izvršila najgori masakr Jevreja od Holokausta i još uvek drži desetine nevinih ljudi kao taoce, uključujući Amerikance“, dodao je on u saopštenju.
Hamas, teroristička organizacija koju je tako označio Stejt department, takođe je osudio postupke tužioca MKS, rekavši da zahtev za hapšenje njegovih vođa „izjednačava žrtvu sa dželatom“.
Unutar Sjedinjenih Država, senator Bernie Sanders (I-Vt.) rekao je da podržava potez MKS-a, rekavši da „ovi nalozi za hapšenje mogu ili ne moraju biti sprovedeni, ali je imperativ da globalna zajednica poštuje međunarodno pravo“, navodi se u saopštenju koje je izdao ranije ove nedelje. „Bez ovih standarda pristojnosti i morala, ova planeta bi mogla brzo da padne u anarhiju, beskrajne ratove i varvarstvo.
Izrael se odvojeno suočava sa slučajem koji je pokrenula Južna Afrika u Međunarodnom sudu pravde, najvišem sudu Ujedinjenih nacija, u kojem je optužio tu zemlju za genocid. Izraelski zvaničnici su demantovali te tvrdnje.
MKS je osnovan 2002. godine da procesuira osobe povezane sa ratnim zločinima, genocidom, zločinima protiv čovečnosti i agresijom.
Prošle godine MKS je izdao nalog za ruskim predsednikom Vladimirom Putinom zbog optužbi povezanih sa ratom u Ukrajini koji je u toku. Kremlj je odgovorio izdavanjem naloga za hapšenje gospodina Kana i drugih sudija međunarodnog veća.
Među drugim istaknutim pojedincima koje je optužio MKS su bivši libijski predsednik Moamer Gadafi, koji je ubijen u novembru 2011. usred pobune „arapskog proleća“ iste godine, kao i njegov sin Saif Gadafi, bivši sudanski lider Omar al-Bašir, i afrički vojskovođa Džozef Koni.
Nismo do sada videli optužnice za zapadne lidere koji decenijama pokreću ratove i koji su odgovorni za razanje mnogih zemalja kao i za milione mrtvih civila širom sveta.