NETANJAHU žustro reagovao nakon što je generalna skupština UN-a usvojila rezoluciju koja poziva na SUDSKI PROCES zbog ugnjetavanja PALESTINACA
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je u petak rezoluciju kojom se od Međunarodnog suda pravde (ICJ) traži da oceni legalnost izraelske „produžene okupacije, naseljavanja i aneksije palestinske teritorije“.
U video poruci, premijer Benjamin Netaiahu je brzo osudio glasanje u UN kao “ odvratnu odluku “ koja nema veze sa Izraelom — vladom koja je nastala 1948. godine nakon preporuke Generalne skupštine UN o podeli Palestine .
„Jevrejski narod nije okupator u svojoj zemlji niti okupator u našoj večnoj prestonici Jerusalimu i nijedna rezolucija UN ne može da iskrivi tu istorijsku istinu“, rekao je Netanjahu.
Rezolucijom UN od petka se takođe traži od MSP da da savetodavno mišljenje o izraelskim „merama usmerenim na promenu demografskog sastava, karaktera i statusa Svetog grada Jerusalima , kao i na usvajanje srodnih diskriminatornih zakona i mera“.
Jevrejski doseljenici i izraelske vlasti intenziviraju svoje napore da potisnu Palestince iz okupiranog istočnog Jerusalima, pri čemu se naselje Šeik Jara pojavljuje kao posebno žarište.
Glasanje u UN dolazi nakon što je Netanjahu formirao naj ultranacionalističkiju i najreligiozniju vladu u istoriji zemlje. Prošle nedelje, Netanjahuova vlada je izjavila da „jevrejski narod ima ekskluzivno i neotuđivo pravo na sve delove zemlje Izrael“, uključujući Zapadnu obalu i Golansku visoravan.
Sa novim rukovodstvom naklonjenim još većoj ekspanziji naselja na Zapadnoj obali – i na taj način preteći da uništi dugotrajnu izmišljenu potragu za „rešenjem o dve države“ – sumnjičava Bajdenova Bela kuća šalje savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivana da poseti Izrael sredinom januara.
Rezolucija Generalne skupštine Međunarodnog suda pravde u petak usvojena je sa 87 glasova za i 26 glasova protiv, a 53 člana bila su uzdržana među kojima je i Srbija. U glasanju protiv te mere, Izraelu i Sjedinjenim Državama pridružile su se zemlje koje su uključivale Albaniju, Australiju, Austriju, Kanadu, Nemačku, Italiju i Ujedinjeno Kraljevstvo. Francuska je bila uzdržana, dok su Rusija, Kina, Irska, Portugal i Saudijska Arabija bile među glasovima za.
15-člani ICJ, koji se nalazi u Hagu u Holandiji, viši je sud UN-a za upravljanje međunarodnim sporovima. Iako nije u obavezi da preduzme radnje u vezi sa rezolucijom Generalne skupštine, od suda se očekuje da će to ipak učiniti.
U septembru, italijanski advokat za ljudska prava Frančeska Albaneze, kao specijalni izvestilac UN, okarakterisala je Izrael kao „namerno stečenički, segregacioni i represivni režim koji je osmišljen da spreči ostvarivanje prava palestinskog naroda na samoopredeljenje.“ demontirati njegovu „doseljensko-kolonijalnu okupaciju i praksu aparthejda“.
Izrael je ovog meseca optužio Albanezu za antisemitizam , citirajući komentare na društvenim mrežama iz 2014. godine u kojima je koristila izraz „jevrejski lobi“ da bi objasnila zašto su Sjedinjene Države „ostale po strani“ dok je Izrael brutalno napao Gazu , zahtevajući visok procenat civilne žrtve.
Izrael je samoproglašena „jevrejska država“, ali, prema izraelskoj vladi, „izraz „jevrejski lobi“ je dobro poznata i milenijumima stara antisemitska forma.
Chanting at the "flag march", celebrating the "unification" of Jerusalem which marching in Pal neighborhoods:
"Shuafat is on fire" (referencing the burning of Muhammad Abu Khdeir)
"A Jew is a soul, an Arab is a son of a whore"
"Muhammad is dead"
"May your village burn down" https://t.co/4me5U9dbwU— Haggai Matar (@Ha_Matar) May 29, 2022