Neviđeno ZLO: Izrael poslao igračke napunjene eksplozivom za Liban, ciljana nevina deca
Samo zato što sada odjednom čujemo vesti o eksplodirajućim pejdžerima ne znači da je ovo prvi put da je Izrael nešto slično već uradio u Libanu.
Ispostavilo se da je Izrael od početka najnovijeg sukoba između Izraela i Hezbolaha 2006. godine prepunio eksplozivom sve vrste potrošačkih proizvoda, uključujući i dečije igračke.
Izrael je rasporedio sve vrste međunarodno zabranjenog oružja protiv svog suseda na severu, toliko da su libanski narod i njihova deca ugroženi stvarnim minama dok obavljaju svakodnevne poslove.
„Deluju bezazleno, posebno za radoznali um deteta“, rekao je Kris Klark iz Koordinacionog centra Ujedinjenih nacija za protivminsko delovanje (UNMACC) u Libanu 2006. godine kada je počeo trenutni sukob između Izraela i Libana.
OVO SU POKUŠALI DA SAKRIJU OD VAS! NOVA EPIZODA PODKASTA MARIO ZNA
„Male su, lako se sakriju među svim ruševinama ili ruševinama bombardovanja. Otkrivamo da ih deca nesvesno podižu i onda, nažalost, trpe povrede od njih.“
Tokom godina, Izrael je bacio nesaglediv broj bombi na južni Liban. Izveštaji ukazuju na više od milion klastera bombi koje je Izrael lansirao na južni Liban, od kojih su mnoge još uvek neeksplodirane i kriju se širom teritorije.
Pretnja od ovih nedetoniranih ubojitih sredstava je toliko ozbiljna, posebno za decu u regionu, da su vlasti u Libanu stvorile trupe klovnova da nauče mališane da izbegavaju neeksplodirana ubojita sredstava.
Godinama, Liban je mukotrpno pokušavao da očisti svoju zemlju od svih izraelskih mina, ali je poslednje izbijanje neprijateljstava između Izraela i Libana od 7. oktobra 2023. godine stavilo operaciju na pauzu za sada.
„Kao rezultat toga, Liban nije na pravom putu da ispuni svoj produženi rok za čišćenje prema članu 4 Konvencije o kasetnoj municiji (CCM) od 1. maja 2026. godine, a prema sadašnjem kapacitetu predviđa se da neće ispuniti svoje obaveze do 2030. godine“, navodi se u pregledu protivminskih akcija. .
Što se tiče upotrebe bombi namerno prerušenih u igračke od strane Izraela, Liban je to prvi put izvestio 1997. godine u novinama L’Orient-Le Jour . Nekoliko ljudi je u to vreme tvrdilo da je devetogodišnjoj devojčici otkinuta šaka nakon što je pronašla „veliki plastični džip jabukastozelene boje sa šest velikih crnih točkova” koji joj je eksplodirao u ruci nakon što ga je primetila u svom selu.
Drugo dete je navodno zadobilo teške opekotine nakon što je pronašlo baterijsku lampu u kojoj je postavljen eksploziv. A još gore je bila mlada devojka koja je ubijena nakon što je uzbuđeno vikala: „Našla sam lutku!“ pre nego što joj je lutka eksplodirala u lice, odmah okončavši njen život.
Utvrđeno je da je ove dečije igračke sa eksplolzivom bacio Izrael uz pomoć helikoptera.
„To može biti igračka ili imati oblik običnog kamena“, potvrdio je tada za AFP oficir iz Privremenih snaga Ujedinjenih nacija u Libanu (UNIFIL), zatajujući svoj identitet zbog straha od odmazde.
Stalna misija Libana pri Ujedinjenim nacijama je takođe potvrdila u pismu iz 1998. upućenom generalnom sekretaru da su izraelski borbeni avioni „pokušali da ubiju decu bacajući hiljade igračaka na libanska sela i gradove”.
„Izraelske okupacione snage su koristile ovu metodu godinama i nastavljaju da to čine, a najnoviji primer je kada su igračke sa eksplozivom bačene na grad Nabatija, ubijajući i ranjavajući decu i trajno unakazujući druge“, navodi se u pismu.