Nije kraj! TUŽILAŠTVO pokrenulo ISTRAGU protiv Ursule fon der Lajen zbog korupcionaške afere sa šefom PFIZER-a
Istražitelji navodno istražuju privatne tekstualne poruke između predsednice Evropske komisije i generalnog direktora kompanije Pfizer
Najviši tužioci EU preuzeli su tekuću istragu o korupciji protiv predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, izvestio je u ponedeljak Politiko pozivajući se na neimenovanog portparola tužilaštva u Liježu u Belgiji.
Istraga se odnosi na kupovinu skoro 2 milijarde doza vakcine Pfizer Covid-19 za EU na vrhuncu pandemije koronavirusa.
Tužilaštvo tvrdi da je šefica EK pregovarala o ugovoru vrednom više milijardi evra sa izvršnim direktorom farmaceutskog giganta, Alberom Burlom, privatno putem tekstualnih poruka pre nego što su klinička ispitivanja vakcine završena.
Von der Lajen je odbila da otkrije sadržaj tih poruka, tvrdeći da ne može da ih pronađe.
UŽIVO! SREDA OD 20h! NARODNA POSLANICA JELENA PAVLOVIĆ U BUNKERU!
Istražitelji iz Kancelarije Evropskog javnog tužioca (EPPO), koji su radili na slučaju poslednjih nekoliko meseci, navodno veruju da je Fon der Lajen možda kriva za „mešanje u javne funkcije, uništavanje SMS-a, korupciju i sukob interesa, ” prema pravnim dokumentima koje je Politico video.
Uprkos optužbama i priznanju same fon der Lajen da je privatno komunicirala sa Burlom skoro mesec dana pre nego što je potpisala ugovor od skoro 20 milijardi evra (21,5 milijardi dolara), još uvek nije podignuta nikakva zvanična optužnica protiv šefice EK.
Slučaj su podržale vlade Poljske i Mađarske, koje su takođe podnele zvanične žalbe na ulogu Fon Der Lajen u pregovorima o vakcini, rekli su izvori Politika. List je, međutim, naveo da je Varšava povukla žalbu nakon što je prošle godine na vlast došla proevropska vlada premijera Donalda Tuska.
Njujork tajms, koji je prvi put objavio 2021. da su se privatni razgovori između Fon Der Lajen i Burle zaista vodili pre potpisivanja sporazuma o vakcini, takođe je podneo tužbu protiv EK zbog odbijanja da otkrije sadržaj tekstualnih poruka. i odbijanje zahteva za pristup dokumentima.
Slučaj protiv šefa EK izazvao je „izuzetno veliko interesovanje javnosti“, prema zvaničnicima EU, usred zabrinutosti da je blok kupio znatno više vakcina protiv Covida nego što je bilo potrebno.
U decembru prošle godine Politiko je izvestio da su zemlje EU bacile najmanje 215 miliona doza, što je poreske obveznike koštalo čak 4 milijarde evra (4,3 milijarde dolara). Uprkos tome, vakcine će nastaviti da pristižu u EU prema ugovoru sa Pfizerom, najmanje do 2027.