NIJE ŠALA! PAMETNI TOALET?! NAUČNICI OSMISLILI WC ŠOLJU KOJA OČITAVA VAŠ ANUS POPUT OTISKA PRSTA I IZVEŠTAVA O VAŠEM ZDRAVLJU
Ako želite da pratite vaše lične podatke o svojim toalet navikama, načnici su za vas pripremili vrlo zanimljiv WC-dodatak.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Naučnici sa Univerziteta Stanford razvili su pametan toalet koji može identifikovati ljude na osnovu njihove zadnjice i pratiti zdravlje na osnovu izmeta i mokraće.
Pametni toalet, o kojem je Stanford tim objavio članak ove nedelje u Nature Biomedical Engineering, dizajniran je kao uređaj za kontinuirano praćenje zdravlja, poput pametnog sata. Koristi kamere i senzore pokreta za identifikaciju „niza markera bolesti u stolici i urinu“, uključujući rak debelog creva i rak prostate.
„Kad spomenem ovo, ljudi bi se nekako smejali jer to izgledalo kao zanimljiva ideja, ali i pomalo čudna“, rekao je vodeći istraživač Sanjiv Gambhir u saopštenju za javnost. „Svi koriste toalet, zaista ga ne možeš izbeći i to povećava njegovu vrednost kao uređaja za otkrivanje bolesti.“
Takođe ima ugrađen sistem identifikacije. Poluga za ispiranje pametnog toaleta opremljena je čitačem otisaka prstiju, a kamere u wc šolji mogu identifikovati zadnjice ljudi.
„Znamo da izgleda čudno, ali ispostavilo se da je vaš analni otisak jedinstven“, rekao je Gambhir.
Toalet je još u ranoj fazi i nije namenjen da zameni doktora ili za dijagnoze, već je namenjen za upozoravanju korisnika na opasnosti koje bi mogle zahtevati medicinsku pomoć.
Evo kako to funkcioniše.
Pametni toalet koristi više senzora pritiska i pokreta za otkrivanje kada će ga neko koristiti i identifikovati ih pomoću biometrije.
WC zatim šalje podatke koje prikuplja server na internetu.
„Pametni toalet je savršen način da se iskoristi izvor podataka koji se obično zanemaruje i korisnik ne mora učiniti ništa drugačije“, rekao je Gambhir.
Uzorci stolice se snimaju na video zapis i analiziraju pomoću algoritama koji identifikuju abnormalne konzistencije stolice.
Urin se takođe analizira pomoću algoritama koji prate „brzinu protoka, vreme protoka i ukupnu zapreminu“.
Do sada je toalet testiran na 21 učesniku. Istraživači sa Stanforda su takođe anketirali 300 potencijalnih učesnika, a 52% je reklo da im se ideja barem donekle sviđa.
„Da bi u potpunosti iskoristili prednosti pametnog toaleta, korisnici se moraju pomiriti kamerom koja im skenira anus“, kaže se u Stanfordovom saopštenju.
Nulta Tačka/BusinessInsider