
Nintendo sada može da ti ugasi konzolu na daljinu – čak i ako samo pomisliš da nešto menjaš
Negde duboko u pravničkim podrumima Nintenda, tim advokata odlučio je da samo zabrana igranja onlajn više nije dovoljna kazna za korisnike koji se usude da diraju sopstveni hardver.
Ne, to je previše blago. Od maja 2025, zahvaljujući jezivo distopijskoj izmeni Ugovora o korišćenju Nintendo naloga, tvoj omiljeni Svič – ili njegov naslednik Svič 2 – može biti daljinski likvidiran. Ne zaključan. Ne blokiran. Nego – uništen. Zauvek.
Ova nova politika tiho je uletela u ugovor kao opomena zalepljena na vrata u ponoć, a prvi ju je primetio Game File. Ona uvodi novi nivo korporativne kazne: ako samo pogledaš unutrašnjost konzole na pogrešan način, Nintendo može da je „uspava“.
Opšta panika režima, slede velike promene u Srbiji | Vladimir Pavićević | Mario Zna, 329 Uživo
Ažurirani ugovor sada uključuje sve što Nintendo može da kontroliše: igre, dodatni sadržaj, naloge – bukvalno sve. Ako budeš uhvaćen da menjaš sistem, menjaš softver, dešifruješ podatke ili jednostavno ne igraš po pravilima – Nintendo zadržava pravo da ti pretvori konzolu u 300 evra vredan držač za papir.
I ne moraš čak ni ništa da uradiš. Ako misle da bi mogao da prekršiš pravila, ili ako to smatraju „razumno neophodnim iz pravnih, tehničkih ili komercijalnih razloga“ – konzola ti može biti onesposobljena.
Drugim rečima: ako im se ćefne.
Šta se računa kao prekršaj? Naravno, piraterija je na listi. Ali nije tu kraj.
Menjaš temu na konzoli? Gotovo.
Instaliraš homebrew aplikaciju da popraviš ono što Nintendo nikad nije ubacio? Gašenje.
Praviš rezervnu kopiju svojih legalno kupljenih igara? Pogodi – gašenje.
Zabranjeni su čak i glagoli poput „prilagoditi“, „prevesti“ i „dekompajlirati“ – što znači da je pokušaj da razumeš sopstveni uređaj sada pretnja za industriju.
Nintendo još nije otkrio mehanizam ove egzekucije – da li je u pitanju daljinski prekidač, softverska bomba, ili poseta Nintendove Tajne Policije – ali poruka je jasna: kupio si konzolu, ali ne poseduješ ništa.
Sud EU: Fon der Lajen i Komisija kršile zakon skrivajući poruke s direktorom Fajzerahttps://t.co/1aib846muv
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 14, 2025
Ne radi se o pirateriji. Nintendo je i ranije blokirao modifikovane konzole sa onlajn servisa – što je bilo grubo, ali ne i totalno. Ovo sada je kontrola. Potpuna. Do poslednjeg piksela. Ako to znači uništavanje hiljada uređaja – neka bude.
Dakle, sledeći put kad poželiš da instaliraš aplikaciju za čitanje e-knjiga na svom Sviču ili da igraš prevedenu verziju igre koju Nintendo nikad nije ponudio van Japana – imaj na umu da time možda rizikuješ da ti konzola zauvek prestane da radi.
U svetu u kom ni konzolu ne možeš da koristiš bez straha da će je vlasnik uništiti jer si „pogrešno disao“, vreme je da se zapitamo: šta danas uopšte znači posedovati nešto digitalno?
Jer sve više izgleda kao – iznajmljivanje, s tim da gazda drži i ključeve i detonator.
Nulta Tačka/InfoWars