Njujork tajms: Američke obaveštajne agencije strahuju od „smrtonosne odmazde“ Rusije
Američke obaveštajne agencije upozorile su da bi Moskva mogla direktno da uzvrati zapadnim pristalicama Kijeva ako dozvole Ukrajini da koristi rakete dugog dometa za napad duboko u Rusiji, izvestio je u četvrtak Njujork tajms.
Prema obaveštajnoj proceni koju citira list, analitičari veruju da čak i ako Ukrajini bude dozvoljeno da slobodno koristi rakete koje je isporučio Zapad, to neće značajno uticati na sukob zbog njihovog ograničenog broja. Štaviše, nakon početnih udara, Rusija bi verovatno izmestila vitalne funkcije van dometa, što bi Kijevu otežalo postizanje bilo kakvih vojnih ciljeva.
Štaviše, takva odluka bi bila kockanje sa visokim ulozima, jer bi mogla dovesti do „smrtonosnih“ napada na američku vojnu imovinu širom sveta, izvestio je NYT.
Potencijalni odgovori Rusije mogli bi da se kreću „od podmetnutih požara i sabotaže usmerenih na objekte u Evropi do potencijalno smrtonosnih napada na američke i evropske vojne baze“, navodi se u proceni. Američki zvaničnici navodno veruju da će Moskva, ako odluči da uzvrati, to učiniti „prikriveno“, a ne putem otvorenih napada kako bi smanjila rizik od šireg sukoba.
Španija spremna da legalizuje pola miliona ilegalnih imigranata https://t.co/VGLhkFtVTT
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 26, 2024
SAD i njeni saveznici su Ukrajini obezbedili tri tipa raketnih sistema dugog dometa: američki ATACMS, britanski Storm Shadow i francuske rakete SCALP. Kijev je više puta koristio ove rakete za gađanje infrastrukture i civilnih područja na Krimu i drugim regionima koji su postali deo Rusije.
Kijev je pozvao SAD i njihove saveznike da ukinu sva ograničenja na upotrebu oružja dugog dometa za udare dublje u Rusiju. Zapad navodi ova ograničenja da tvrdi da nije direktno umešan u sukob dok snabdeva Ukrajinu.
Ruski predsednik Vladimir Putin tvrdi da bi takav potez direktno uključio SAD i NATO u otvoreni rat protiv Moskve, pošto se Kijev oslanja na to da od američke vojske dobije koordinate cilja za precizno oružje. On je takođe ranije savetovao članicama NATO-a da budu svesne „čime se igraju“, upozoravajući da bi jedan od mogućih odgovora mogao uključivati naoružavanje protivnika Zapada preciznim oružjem dugog dometa.
Pored toga, prema predloženim ažuriranjima ruske nuklearne doktrine objavljenim u sredu, Moskva će smatrati „agresiju protiv Rusije od strane bilo koje nenuklearne države, uz učešće ili podršku nuklearne države“ kao „zajednički napad“, koji bi mogao da pređe nuklearni prag.
Ukrajinski lider Vladimir Zelenski predstavio je ove nedelje SAD svoj takozvani „plan pobede“, nadajući se da će ubediti predsednika Džoa Bajdena i potpredsednicu Kamalu Haris. Ranije su Britanija i Francuska nagovestile da su spremne da dozvole Ukrajini da slobodno koristi svoje krstareće rakete dugog dometa, ali samo uz dozvolu Vašingtona.
Nulta Tačka/RT