Njujork tajms: CIA je izgradila „12 tajnih špijunskih baza“ u Ukrajini i vodila rat protiv Rusije u poslednjoj deceniji
U nedelju je Njujork tajms objavio eksplozivno i veoma zakasnelo potpuno priznanje da američka obaveštajna služba ne samo da je bila ključna u donošenju odluka tokom rata u Ukrajini, već je uspostavila i finansirala visokotehnološke špijunske centre za komandu i kontrolu, a to je činila mnogo ranije pre ruske specijalne vojne operacije od 24. februara od pre dve godine.
Među najvećim otkrićima je da je program uspostavljen pre deceniju i obuhvata tri različita američka predsednika. Tajms navodi da je program CIA za modernizaciju ukrajinskih obaveštajnih službi „transformisao“ bivšu sovjetsku državu i njene sposobnosti u „najvažnije obaveštajne partnere Vašingtona protiv Kremlja danas“.
To uključuje tajno obučavanje i opremanje ukrajinskih obaveštajnih službenika posle puča na Majdanu 2014. godine, kao i izgradnju mreže od 12 tajnih baza duž ruske granice – posao koji je počeo pre osam godina. Ove obaveštajne baze, iz kojih se mogu čistiti komunikacije ruskih komandanata i nadgledati ruski špijunski sateliti, koriste se za lansiranje i praćenje prekograničnih dronova i raketnih napada na rusku teritoriju.
To znači da je otkrivanjem dugogodišnje „strogo čuvane tajne“ svet postao veliki korak bliže trećem svetskom ratu, s obzirom da to znači da je CIA u velikoj meri odgovorna za efikasnost nedavnog niza napada koji su uključivali direktne udare dronovima na ključne rafinerije nafte i energetsku infrastrukturu.
„Bez njih [CIA i elitnih komandosa koji su obučavani], ne bismo imali načina da se odupremo Rusima ili da ih pobedimo“, kaže Ivan Bakanov, bivši šef SBU, koja je domaća obaveštajna agencija Ukrajine.
Glavni izvor otkrića NYT—otkrivanja koja ne bi mogli biti iznenađenje za one koji nikada nisu voljni da tako lako progutaju mejnstrim „zvanični“ narativ događaja— identifikovan je kao glavni komandant obaveštajne službe po imenu general Serhii Dvoretskii.
Jasno je da Kijev i Vašington sada žele da svet sazna za duboke obaveštajne veze koje su pokušavali da prikriju tokom protekle decenije. To je možda neka vrsta upozorenja Moskvi u trenutku kada su ukrajinske snage u povlačenju: SAD se bore ruku pod ruku sa Ukrajincima. Ipak, otkrića sadržana u izveštaju Njujork tajmsa takođe potvrđuju ono za šta je predsednik Putin sve vreme precizno optuživao Vašington.
Dok je poduži izveštaj NYT pun novih otkrića i potvrda koliko je CIA uvek bila uključena u Ukrajinu, u nastavku je sedam najvećih sadržanih u priči…
Aleksandar Pavić: Krenuli su udari ali nema predaje! 262 Mario Zna, UŽIVO
Opis tajnog špijunskog bunkera
Izveštaj sadrži iznenađujuće detaljan opis jednog od ‘tajnih’ podzemnih komandnih centara koje je uspostavila CIA u blizini ruske granice… lokacija, naravno, neotkrivena:
Nedaleko, diskretni prolaz se spušta do podzemnog bunkera gde timovi ukrajinskih vojnika prate ruske špijunske satelite i prisluškuju razgovore između ruskih komandanata. Na jednom ekranu, crvena linija prati rutu eksplozivnog drona koji prolazi kroz rusku protivvazdušnu odbranu od tačke u centralnoj Ukrajini do mete u ruskom gradu Rostovu.
Podzemni bunker, izgrađen da zameni uništeni komandni centar u mesecima nakon ruske secijalne vojne operacije, tajni je nervni centar ukrajinske vojske.
Postoji i još jedna tajna: bazu skoro u potpunosti finansira, a delimično i oprema, CIA.
Elitne snage komandosa
U roku od dve godine nakon puča u Ukrajini 2014. koji je podržavao Zapad, CIA je uspostavila program obuke za elitne ukrajinske operativce:
Oko 2016, CIA je započela obuku elitnih ukrajinskih komandosa – poznatih kao Jedinica 2245 – koje su hvatale ruske bespilotne letelice i komunikacionu opremu kako bi CIA tehničari mogli da ih reverzno konstruišu i razbiju moskovske sisteme za šifrovanje. (Jedan oficir u jedinici bio je Kirilo Budanov, sada general na čelu ukrajinske vojne obaveštajne službe.)
A CIA je takođe pomogla u obuci nove generacije ukrajinskih špijuna koji su delovali u Rusiji, širom Evrope, na Kubi i drugim mestima gde su Rusi prisutni.
Bil Gejts finansirao studiju koja tvrdi da su slatkiši i grickalice zdravije od organskog mesahttps://t.co/aDE8yfPhIL
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 25, 2024
Ukrajina transformisana u „središte za prikupljanje obaveštajnih podataka“
Američka obaveštajna mreža u Ukrajini (koja je takođe ravna obaveštajnoj mreži NATO-a) je u stvarnosti bila opsežnija nego što su skoro sve prethodne medijske spekulacije zamišljale. Ukrajina je dugo bila veliko „središte za prikupljanje obaveštajnih podataka“ za Vašington i njegove partnere:
U više od 200 intervjua, sadašnji i bivši zvaničnici u Ukrajini, Sjedinjenim Državama i Evropi opisali su partnerstvo koje je skoro propalo zbog međusobnog nepoverenja pre nego što se postepeno širilo, pretvarajući Ukrajinu u centar za prikupljanje obaveštajnih podataka koji je presreo više ruskih komunikacija nego stanica CIA u Kijevu. Mnogi zvaničnici su govorili pod uslovom anonimnosti kako bi razgovarali o obaveštajnim podacima i pitanjima osetljive diplomatije.
Sada su ove obaveštajne mreže važnije nego ikad, pošto je Rusija u ofanzivi, a Ukrajina više zavisna od sabotaže i raketnih udara dugog dometa za koje su potrebni špijuni daleko iza neprijateljskih linija. I sve su više u opasnosti: ako republikanci u Kongresu prestanu da finansiraju vojno finansiranje Kijeva, CIA će možda morati da se delimično povuče.
Veliko priznanje NYT-a da je Putin u suštini bio u pravu
Ispod je izuzetno ironičan izvod iz izveštaja Tajmsa. Odeljak počinje napomenom da je Putin u više navrata krivio SAD-NATO za proširenje svoje vojne i obaveštajne infrastrukture na Ukrajinu. Ne samo da se to upravo dešavalo u protekloj deceniji, kako se sada priznaje, već ga je Kremlj predstavio kao ključni uzrok ruske operacije 24. februara 2022. Putin i njegovi zvaničnici bili su nepokolebljivi uoči vojne intervencije da je NATO militarizovao Ukrajinu. Čini se da Tajms sada u potpunosti priznaje da, da – ovo je zapravo bio slučaj:
Putin već dugo krivi zapadne obaveštajne agencije za manipulisanje Kijevom i sejanje antiruskih osećanja u Ukrajini.
Krajem 2021, prema rečima visokog evropskog zvaničnika, Putin je vagao da li da pokrene operaciju u punom obimu kada se sastao sa šefom jedne od glavnih špijunskih službi Rusije, koji mu je rekao da CIA, zajedno sa britanskim MI6, kontroliše Ukrajinu i da su je pretvorili u plato za operacije protiv Moskve.
…zvaničnici SAD često nisu bili voljni da se u potpunosti angažuju, plašeći se da se ukrajinskim zvaničnicima ne može verovati, i brinući se da će provocirati Kremlj. Ipak, uski krug ukrajinskih obaveštajnih zvaničnika marljivo se udvarao CIA-i i postepeno postajao vitalan za Amerikance. 2015. godine, general Valerij Kondratjuk, tadašnji šef ukrajinske vojne obaveštajne službe, stigao je na sastanak sa zamenikom šefa stanice CIA-e i bez upozorenja predao gomilu strogo tajnih dosijea.
Državni udar 2014… i Krim
Izveštaj indirektno pominje ovaj veoma kritičan period koji je Ukrajinu i Rusiju postavio na tragični put sukoba:
Uz eskalaciju nasilja, neobeleženi avion američke vlade sleteo je na aerodrom u Kijevu sa Džonom Brenanom, tadašnjim direktorom CIA. On je rekao Nalivajčenku da je CIA zainteresovana za razvoj odnosa, ali samo onim tempom koji je agenciji odgovarao, prema američkim i ukrajinskim zvaničnicima.
Za CIA, nepoznato pitanje je bilo koliko dugo će Nalivajčenko i prozapadna vlada biti tu. CIA je ranije bila provaljena u Ukrajini.
…Rezultat je bio delikatan balans. CIA je trebalo da ojača ukrajinske obaveštajne agencije bez provociranja Rusa. Crvene linije nikada nisu bile precizno jasne, što je stvaralo upornu tenziju u partnerstvu.
Operacija Zlatna ribica
Novac i napredna tehnologija koje je dala CIA omogućili su Ukrajincima da uspostave operacije prisluškivanja daleko iznad onoga za šta bi inače bili sposobni. Sve vreme, CIA je obučavala elitne timove komandosa u evropskim gradovima u okviru programa pod nazivom ‘Operacija Zlatna ribica’. Izveštaj NYT-a uključuje malo ‘hvalisanja’ da su Ukrajinci sada u mogućnosti da hakuju ruske vojne mreže:
U bunkeru Dvorecki je pokazao na komunikacionu opremu i velike kompjuterske servere, od kojih je neke finansirala CIA. Rekao je da njegovi timovi koriste bazu za hakovanje bezbedne komunikacione mreže ruske vojske.
„Ovo je stvar koja provaljuje u satelite i dekodira tajne razgovore“, rekao je Dvorecki novinaru Tajmsa na turneji, dodajući da su hakovali i špijunske satelite iz Kine i Belorusije.
…CIA je počela da šalje opremu 2016. godine, nakon ključnog sastanka u Skatergudu, rekao je Dvorecki, obezbeđujući šifrovane radio stanice i uređaje za presretanje tajnih neprijateljskih komunikacija.
Zapanjujuće priznanje: „Na prstima oko Trampa“
Među najzanimljivijim trenucima izveštaja NYT-a je opis širenja programa CIA pod Trampovom administracijom. Izveštaj sugeriše da je pravi obim možda čak bio sakriven od Trampa. Ruski jastrebovi u njegovoj administraciji tiho su obavili ‘prljavi posao’, rečeno nam je:
Izbor Trampa u novembru 2016. doveo je Ukrajince i njihove partnere iz CIA-e na ivicu.
Tramp je pohvalio Putina i odbacio ulogu Rusije u mešanju u izbore. Bio je sumnjičav prema Ukrajini i kasnije je pokušao da izvrši pritisak na njenog predsednika Volodimira Zelenskog da istraži njegovog demokratskog rivala Bajdena, što je rezultiralo prvim Trampovim opozivom.
U izveštaju se zatim naglašava: „Ali šta god da je Tramp rekao i uradio, njegova administracija je često išla u drugom pravcu. To je zato što je Tramp postavio ruske jastrebove na ključne pozicije, uključujući Majka Pompea kao direktora CIA i Džona Boltona kao savetnika za nacionalnu bezbednost“.
I dalje, „Oni su posetili Kijev da bi istakli svoju punu podršku tajnom partnerstvu, koje se proširilo na više specijalizovanih programa obuke i izgradnju dodatnih tajnih baza“. S obzirom na pokušaj da se Tramp predstavi u negativnom svetlu…, biće zanimljivo videti kako će on i njegova kampanja odgovoriti na izveštaj. Ali, reakcija Putina i Kremlja biće značajnija u narednim danima.