Njujork Tajms priznaje da je NACIZAM zastupljen u Ukrajini
Zapad je zaglavljen u ćorsokaku gde skretanje pažnje na ukrajinske vojnike koji nose neonacističke uniforme „rizikuje da ih optuže za rusku propagandu“, ali ignorisanje normalizuje praksu, sa zakašnjenjem priznaje Njujork tajms.
U Njujork tajmsu objavljena je priča koja, kako se čini, razbija važnu ratnu medijsku propagandu da je svako kritičko ispitivanje Ukrajine implicitna podrška Rusiji, dok se govori o poteškoćama ukrajinskih boraca na frontu koji nose neonacističke simbole.
Izveštaj, koji se u naslovu poziva na „teška pitanja“, ističe nekoliko slučajeva u kojima su ukrajinske i NATO vlasti bile prinuđene da uklone postove na društvenim mrežama koji promovišu rad ukrajinskih oružanih snaga u odbrani zemlje od ruske vojne intervencije. Sa oznakama puka i ‘morala’ naglašenim nacističkim amblemima kao što su kukasti krstovi, crno sunce i glave smrti, slike mogu predstavljati poteškoće onima koji znaju da je ratni cilj Vladimira Putina ‘denacifikacija’ Ukrajine lažan jer Ukrajina navodno nije nacistička zemlja.
NYT izveštava:
Slike neonacističkih ševrona prete da pojačaju Putinovu propagandu i dolivaju ulje na njegove lažne tvrdnje da Ukrajina mora biti „denacifikovana“ – pozicija koja ignoriše činjenicu da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski Jevrej. U širem smislu, ambivalentnost Ukrajine u vezi sa ovim simbolima, a ponekad čak i njihovo prihvatanje, rizikuje da se da novi, mejnstrim život ikonografiji gde je Zapad proveo više od pola veka pokušavajući da je eliminiše.
… Do sada, slike nisu umanjile međunarodnu podršku ratu. Međutim, diplomate, zapadne novinare i advokatske grupe su dovele u tešku poziciju: Skretanje pažnje na ikonografiju rizikuje da upadnemo u rusku propagandu. Ako ništa ne kažete, to znači da dozvoljavate da se širi.
👉 Niki Hejli: Ukrajina ne sme da izgubi, to će značiti Treći Svetski Rat https://t.co/4aJAds5X4P
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 6, 2023
Veoma uski dvostruki standard koji se sada, čini se, primenjuje na vojnike koji nose neonacističke simbole u Ukrajini, podvukao je Glen Grinvald dok je pisao: „U SAD svako ko ima kapu MAGA smatra se nacistom i mora biti uništen… liberali vide stvarne, prave naciste u Ukrajini i žele da ih finansiraju i naoružaju“.
Retorički je zaključio: „Možda može postojati dugoročna opasnost da se nacistički bataljoni preplave naprednim oružjem?“.
U članku Njujork tajmsa se navodi da mnogi u Ukrajini ove istorijske simbole ne vide kao nacističke znakove, već kao simbole ponosa i nezavisnosti – nešto što članak čak i ukazuje na to da tumačenja imaju nešto zajedničko sa osećanjima o zastavi Konfederacije „Južni ponos“ u SAD – i da mnogi, uključujući zapadne grupe protiv mržnje, odlučili su da ćute o Ukrajini kako ne bi izgledalo da podržavaju rusku propagandu.
Ova iskrena priznanja su zaprepašćujuća upravo zato što su do sada mnogi zapadni mediji establišmenta, među kojima je i NYT, bili nasilni kada su prozivali ljude koji raspravljaju o ukrajinskoj neonacističkoj ikonografiji da šire „lažne tvrdnje“.
In the US, anyone with a MAGA hat is deemed a Nazi and must be destroyed.
But liberals see actual, real-deal Nazis in Ukraine and want to fund and arm them.
Perhaps there may be long-term dangers to flooding Nazi battalions with advanced weaponry?https://t.co/5DFqjSdEbE
— Glenn Greenwald (@ggreenwald) June 5, 2023
U članku NYT iz 2022. navodi se, na primer, da je pričanje o bataljonu Azov obmanjujuće jer su analitičari rekli da njihov prikaz u ruskim medijima „preuveličava stepen do kojeg njegovi članovi imaju neonacističke stavove“. Taj članak je usledio nakon slične osude da se previše razmišlja o neobičnoj rasprostranjenosti neonacističkog simbolizma u Ukrajini od Bi-Bi-Sija ranije te godine, koji je, čini se, pozdravio broj samozvanih nacista u bataljonu Azov jer su bili tako efikasni u ubijanju Rusa.
BBC-jev Ros Etkins citirao je sopstvenu procenu Azova da su „neki od njegovih boraca imali nacističke stavove… samo 10 do 20 odsto grupe su nacisti“, napomenuvši da je „to je mali deo ukrajinske vojske“ i da su oni, prema rečima citiranog stručnjaka „samo dobri borci“.
Čini se da su mediji bili mnogo spremniji da razgovaraju o političkim stavovima ukrajinskih boraca pre direktnog sukoba, a Rojters je pisao o „ukrajinskom neonacističkom problemu“ 2018. U međuvremenu, 2018. godine, Kongres SAD je uključio odredbu u svoj Sveobuhvatni zakon o vladinoj potrošnji od 1,3 biliona dolara kojim se zabranjuje američko oružje za ukrajinski bataljon Azov koji je povezan sa nacistima. Konkretno, u predlogu zakona je bilo predviđeno da „nijedno od sredstava koja se ovim aktom stavljaju na raspolaganje ne može da se koristi za naoružavanje, obuku ili drugu pomoć bataljonu Azov“.