NOVA STUDIJA: Istraživači su otkrili nov način u borbi protiv starenja i obnavljanje ćelijske funkcije
U revolucionarnoj studiji, istraživači su otkrili nov način u borbi protiv starenja i bolesti povezanih sa starenjem. Studija, koju je sproveo tim naučnika sa Harvardske medicinske škole, objavila je prvi hemijski pristup reprogramiranju ćelija u mlađe stanje. Ranije je to bilo moguće postići samo uz pomoć moćne genske terapije.
12. jula 2023. istraživači Jae-Hyun Yang, Christopher A. Petty, Thomas Dixon-McDougall, Maria Vina Lopez, Alexander Tyshkovskiy, Sun Maybury-Lewis, Xiao Tian, Nabilah Ibrahim, Zhili Chen, Patrick T. Griffin, Matthew Arnold, Jien Li, Oswaldo A. Martinez, Alexander Behn, Ryan Rogers-Hammond, Suzanne Angeli, Vadim N. Gladyshev, and David A. Sinclair sa Harvard Medical School, University of Maine i Massachusetts Institute of Technology (MIT) objavili su novi prioritetni istraživački rad o starenju, pod naslovom, „Hemijski indukovano reprogramiranje za preokret ćelijskog starenja“.
Nalazi tima se zasnivaju na otkriću da ekspresija specifičnih gena, nazvanih Yamanaka faktori, može pretvoriti odrasle ćelije u indukovane pluripotentne matične ćelije (iPSC). Ovo otkriće je dobitnik Nobelove nagrade i pokrenulo je pitanje da li je moguće preokrenuti ćelijsko starenje bez izazivanja da ćelije postanu premlade i postanu kancerogene.
U ovoj novoj studiji, istraživači su pregledali molekule koji bi u kombinaciji mogli da preokrenu ćelijsko starenje i podmlade ljudske ćelije. Oni su razvili testove zasnovane na ćelijama velike propusnosti kako bi razlikovali mlade ćelije od starih i starijih ćelija, uključujući satove starenja zasnovane na transkripciji i test kompartmentalizacije nukleocitoplazmatskog proteina u realnom vremenu (NCC). U uzbudljivom otkriću, tim je identifikovao šest hemijskih koktela koji vraćaju NCC i profile transkripta širom genoma u mladalačka stanja i preokreću transkriptomsku starost za manje od nedelju dana.
Istraživači sa Harvarda su ranije pokazali da je zaista moguće preokrenuti ćelijsko starenje bez nekontrolisanog rasta ćelija virusnim uvođenjem specifičnih Yamanaka gena u ćelije. Studije na optičkom nervu, moždanom tkivu, bubrezima i mišićima pokazale su obećavajuće rezultate, sa poboljšanim vidom i produženim životnim vekom primećenim kod miševa i nedavno, izveštaj o poboljšanju vida kod majmuna.
Lažne tvrdnje da je temperatura u Velikoj Britaniji prošlog meseca bila “najviša od kada su počeli da je beleže”https://t.co/ri5tc3pZCB
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 13, 2023
Implikacije ovog novog otkrića su dalekosežne, otvaraju puteve za regenerativnu medicinu i, potencijalno, podmlađivanje celog tela. Razvijajući hemijsku alternativu preokretanju starosti putem genske terapije, ovo istraživanje bi moglo da uvede revoluciju u lečenje starenja, povreda i bolesti povezanih sa starenjem i nudi potencijal za niže troškove i kraće vremenske rokove u razvoju. Nakon pozitivnih rezultata u preokretanju slepila kod majmuna u aprilu 2023. godine, u toku su pripreme za klinička ispitivanja laboratorijske genske terapije za poništavanje starosti kod ljudi.
„Do nedavno, najbolje što smo mogli da uradimo bilo je sporo starenje. Nova otkrića sugerišu da sada to možemo da preokrenemo“, rekao je David A. Sinclair, A.O., Ph.D., profesor na Odeljenju za genetiku i ko-direktor Paul F. Glenn Centra za biologiju istraživanja starenja na Medicinskoj školi Harvard i vodeći naučnik na projektu. “Ovaj proces je ranije zahtevao gensku terapiju, ograničavajući njegovu široku upotrebu”.
Tim sa Harvarda predviđa budućnost u kojoj se bolesti povezane sa godinama mogu efikasno lečiti, povrede mogu efikasnije popravljati, a san o podmlađivanju celog tela postaje stvarnost. „Ovo novo otkriće nudi potencijal da se preokrene starenje pomoću jedne tablete, sa primenama koje se kreću od poboljšanja vida do efikasnog lečenja brojnih bolesti povezanih sa starenjem“, rekao je Sinkler.
Slika 1. Miševi u laboratoriji Sinclair su dizajnirani da brzo stare kako bi testirali efikasnost terapija za preokretanje procesa starenja. Miš sa desne strane je ostario do 150% više od svog brata i sestre sa leve strane narušavanjem njegovog epigenoma. Fotografija: D. Sinclair, Harvard Medical School.
Slika 2. Podmlađivanje i preokret starenja ćelija ljudske kože hemijskim putem. Ćelije na desna dva panela obnovile su razdvajanje crvenog fluorescentnog proteina u jezgru, markera mladosti koji je korišćen za pronalaženje koktela, pre nego što su naučnici potvrdili da su mlađi, na osnovu načina na koji su geni eksprimirani. Slika: J.-H. Jang, medicinska škola Harvarda.
Pročitajte celu studiju: DOI: https://doi.org/10.18632/aging.204896