Nova studija otkriva kako društvene mreže IZAZIVAJU promene na dečjem mozgu
Često proveravanje društvene mreže kod mladih tinejdžera povezano je sa preosetljivošću na povratne informacije vršnjaka i može potencijalno dovesti do trajnih promena u centrima za nagrađivanje i motivaciju mozga, sugerišu neuronaučnici sa Univerziteta Severne Karoline u studiji objavljenoj u utorak u JAMA Pediatrics.
U ovoj studiji posmatrana je grupa od 169 tinejdžera kako se njihov mozak razvijao između 12 i 15 godina i kako su sami prijavili da koriste Fejsbuk, Instagram i Snapčet.
Kada su oni koji su koristili društvene mreže, akoje su istraživači klasificirali kao „uobičajeni“( što znači da su proveravali svoje profile 15 ili više puta dnevno) igrali igru koja je modelirala povratne informacije u obliku odobravanja vršnjaka, postali su sve osjetljiviji na te povratne informacije.
Skeniranje mozga pokazalo je povećanu aktivnost u oblastima povezanim sa obradom nagrada, koncentracijom, regulacijom i kontrolom, a istraživači su primetili da oni doprinose pozitivnim povratnim informacijama, dodatno povećavajući njihovu osetljivost na odobravanje vršnjaka.
Sve je više poziva ZA ISTRAGU o trgovini decom u SIROTIŠTU koje drži pop pevačica MADONAhttps://t.co/77hkyw93yw
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 5, 2023
Tinejdžeri koji su prijavili da proveravaju svoje društvene mreže najviše jednom dnevno, pokazali su odgovarajući pad aktivnosti u ovim oblastima, što sugeriše da su manje zabrinuti za povratne informacije od vršnjaka ili da imaju više samokontrole nad kompulzivnim ponašanjem.
Priznajući da je iz ograničenih podataka prikupljenih nemoguće utvrditi da li je upotreba društvenih medija učinila tinejdžere više zabrinutim za povratne informacije od svojih vršnjaka ili već postojeća preokupacija da ih vršnjaci osude zbog čega je veća verovatnoća da proveravaju svoje naloge, istraživači su jasno dali do znanja da sumnjaju na prvo.
„Tinejdžeri koji redovno proveravaju svoje društvene mreže pokazuju ove prilično dramatične promene u načinu na koji njihov mozak reaguje, što bi potencijalno moglo da ima dugoročne posledice i u odrasloj dobi, postavljajući scenu za razvoj mozga tokom vremena“, kaže ko-autorka Eva Telzer za Njujork tajms.
Ona je tvrdila da preosetljivost koja se pokazuje kod uobičajenih korisnika društvenih mreža nije ni dobra ni loša, već samo prilagođavanje životu u sve više međusobno povezanom svetu.