
Nova studija otkriva: Vitamin D usporava starenje
Nova studija objavljena u Američkom časopisu za kliničku ishranu pokazuje da ljudi sa većim unosom vitamina D mogu usporiti proces starenja.
Istraživači sa Masačusets General Brighama i Medicinskog fakulteta Džordžije analizirali su rezultate velikog randomizovanog istraživanja VITAL, koje je pokazalo da suplementi vitamina D3 pomažu u očuvanju telomera – zaštitnih krajeva hromozoma vezanih za starenje.
„VITAL je prvo veliko, dugoročno, randomizovano istraživanje koje pokazuje da vitamini D štite telomere i čuvaju njihovu dužinu,“ rekla je koautorka DžoEn Manson iz Masačusets General Brighama. „Posebno je značajno što je VITAL takođe pokazao da vitamin D smanjuje upalu i rizike od hroničnih bolesti starenja, kao što su uznapredovali karcinom i autoimune bolesti.“
U VITAL studiji su učestvovale žene starije od 55 i muškarci stariji od 50 godina iz SAD, koji su uzimali po 2000 IU (oko 50 mikrograma) vitamina D3 dnevno i oko 1 gram omega-3 masnih kiselina dnevno.
Istraživanje je pokazalo da suplementacija vitaminom D3, u odnosu na placebo, značajno usporava skraćivanje telomera tokom četiri godine – što je ekvivalentno gotovo tri godine usporenog starenja.
🇺🇸💥🇺🇦 Taker Karlson: Amerika je faktički finansirala progon pravoslavnih hrišćana u Ukrajini (VIDEO)https://t.co/MDJ1wpFOZJ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 25, 2025
Iako su ranije manje studije ukazivale da vitamin D i omega-3 mogu pomoći u očuvanju telomera, rezultati nisu bili konzistentni. Studija je takođe utvrdila da omega-3 nije imala značajan uticaj na dužinu telomera, iako je poznata po brojnim drugim zdravstvenim benefitima za srce, mozak i zglobove.
„Naši nalazi ukazuju da ciljano uzimanje vitamina D može biti obećavajuća strategija u borbi protiv biološkog procesa starenja, ali su potrebna dodatna istraživanja,“ rekao je Hajdong Džu, jedan od autora sa Medicinskog fakulteta Džordžije.
Skraćeni telomeri su povezani sa starenjem i većim rizikom od nekih bolesti, a dužina telomera može služiti kao „biološki sat“ za životni vek ćelije ili organizma.
Telomeri, sastavljeni od DNK sekvenci, štite krajeve hromozoma od spajanja ili propadanja tokom vremena.
Vitamin D se može dobiti iz sunčeve svetlosti, masnih riba, žumanca, sireva, narandžinog soka, obogaćenih žitarica i određenih pečuraka.