NOVA STUDIJA u Americi otkriva više od 170.000 SMRTNIH SLUČAJEVA nastalih posledicom RESTRIKTIVNIH COVID MERA
Nova studija Nacionalnog biroa za ekonomska istraživanja (NBER) otkrila je da su iscrpljujuće i restriktivne mere javnog zdravlja sprovedene tokom pandemije Covid-19 najverovatniji uzrok zapanjujućih 170.000+ prekomernih smrtnih slučajeva među mladim Amerikancima tokom 2020. i 2021. godine.
Štaviše, broj smrtnih slučajeva će verovatno biti još veći, jer istraživači tek treba da ispitaju dodatnih 72.000 „smrtnih slučajeva od Covida“, za koje bi se lako moglo ispostaviti da su bili pojedinci koji su umrli „sa“ virusom umesto „zbog toga”. The Economist, koji je citiran u studiji NBER-a, otkrio je da je taj broj još veći, oko 199.000+, kada se uračunaju smrti od Covid-a.
Sve u svemu, stopa smrtnosti u SAD za radno sposobne odrasle osobe bila je 26% viša od nivoa pre pandemije.
Iz NBER studije:
„Sumirajući naše procene po uzrocima i starosnim grupama, procenjujemo da je do kraja 2021. godine bilo 171.000 viška smrtnih slučajeva, koji nisu umrli od Covid-a, plus 72.000 smrtnih slučajeva od Covid-a koje tek treba ispitati. The Economist je prikupio podatke o smrtnosti na nacionalnom nivou iz celog sveta i dobija sličnu procenu u SAD, koja je 199.000 (uključujući bilo koji neutvrđeni Covid) ili oko 60 osoba na 100.000 stanovnika (Global Change Data Lab 2022)…
…Dok smrtni slučajevi od Covid-a u velikoj meri pogađaju starije građane, apsolutni broj prekomernih smrtnih slučajeva koji nisu zaraženi Covid-om je sličan za svaku od starosnih grupa od 18-44, 45-64 i preko 65 godina, sa u suštini bez ukupnog viška smrti dece. Smrtnost od svih uzroka tokom pandemije povećana je za 26 odsto za radno sposobne odrasle osobe (18-64), u poređenju sa 18 odsto za starije“.
Studija, koja je citirana u časopisima The Australian i New York Times ove sedmice, takođe je otkrila da su brojke ostale konzistentne u drugim zapadnim zemljama koje su uvele stroga ograničenja u cilju borbe protiv širenja virusa – što je ključna razlika.
Prema istraživačima, jedina zapadna zemlja koja nije iskusila ovaj monumentalni skok viška smrtnosti bila je Švedska, koja se uzdržala od prisiljavanja svojih građana da izdrže široko prihvaćene, distopijske mere javnog zdravlja.
Opet, ovde se nikada nije radilo o spasavanju života.
Studija NBER-a se nastavlja:
„Za Evropsku uniju u celini, procena je skoro identična i iznosi 64 viška smrtnih slučajeva koji nisu umrli od Covid-a na 100 hiljada ljudi. Nasuprot tome, procena za Švedsku je -33, što znači da su uzroci smrti koji nisu bili od kovida bili donekle niski tokom pandemije. Sumnjamo da su neke od međunarodnih razlika posledica standarda koji se koristi za označavanje smrti kao Covid, ali je možda i rezultat Švedske povezan sa minimiziranjem poremećaja normalnog načina života njenih građana.
Nakon objavljivanja studije, čak je i Njujork tajms bio primoran da prizna ogroman porast viška smrtnih slučajeva i uvidi povezanost sa merama javnog zdravlja koje je tako uporno promovisao, priznajući da je „stopa smrti od svih uzroka za mlađe odrasle osobe porasla za veći procenat od stope smrtnosti od svih uzroka kod starih ljudi”.
Očigledno, nešto što ne bi trebalo da bude slučaj sa virusom koji nesrazmerno pogađa starije osobe, a ima stopu oporavka od 99,995% ili više za decu i mlade.
Kao i mnoge druge nedavne studije, nalazi NBER-a naglašavaju zabrinjavajuću stvarnost i jasno pokazuju da restriktivne mere javnog zdravlja nisu učinile ništa osim pogoršanja problema Covid-19 nanošenjem neopisive štete u svakom aspektu ljudskog života. Nažalost, Amerika i ostatak sveta će plaćati cenu u godinama koje dolaze, posebno sa strašnim rezultatima o dugoročnim efektima eksperimentalne vakcine protiv Covid-19.