NOVA TEHNOLOGIJA KAMUFLAŽE UČINIĆE RUSKU VOJSKU NEVIDLJIVOM ZA 95%
Da se razvoj tehnike i tehnologije odrazio i na sferu vojne industrije i stvaranje sofisticiranog oružja i uređaja za osmatranje, nije tajna. Rusi su u ovoj borbi za vojnu prevlast, a pre svega radi zaštite svoje zemlje, po ko zna koji put napravili iskorak i proizveli jeftino, ali efikasno sredstvo, kada je u pitanju kamuflaža ljudstva i vojne opreme.
Ova kamuflaža će ruska oklopna vozila učiniti nevidljivima za 95 odsto dronova NATO-a, kaže ekspert.
Nova kamuflažna tehnologija dobila je nadimak Kameleon. Zasnovan je na takozvanom elektrohromnom „staklu“ koje se sastoji od kompozitnih materijala i menja boju i transparentnost kada se primeni električna struja.
Prvi prototipovi ovakvog elektrohromskog premaza za uniformu budućih vojnika, demonstrirani su na međunarodnom vojno-tehničkom forumu Armija-2018 u Rusiji. A, početkom oktobra 2021, novinska agencija RIA Novosti, pozivajući se na izvor u odbrambeno-industrijskom kompleksu, izvestila je da se novi maskirni sistem već testira na maketi oklopne opreme.
Kamuflaža funkcioniše na sledeći način: Spoljašnjost oklopnog vozila je potpuno prekrivena malim elektrohromskim pločama, od kojih je svaka povezana električnim žicama. Koristeći video kamere, sistem skenira čitavo okruženje. Paralelno, analizira boje i strukturu pejzaža i izdaje uputstva za premaz za stvaranje nove maskirne slike koja će omogućiti vozilu da se potpuno stopi sa terenom kada se posmatra iz različitih uglova.
Princip je „pozajmljen“ od nekih divljih životinja – kameleoni ili hobotnice menjaju boju kože da bi imitirali površinu na kojoj se nalaze. Na primer, ako hobotnica pređe sa tamne tačke na morsko dno u svetliju, ona brzo menja boju i teksturu boje kože.
U kojoj meri će oklop postati „nevidljiv“?
„Ova tehnologija nije nova – već dugo se koristi u civilnoj sferi. To je takozvano pametno staklo koje se ponekad postavlja u ‘salama za sastanke’ u kancelariji. Kada je soba za sastanke slobodna, staklo je prozirno, ali kada je zauzeto postaje zatamnjeno. Ali, u ovom vojnom razvoju svakako ima inovacija. Od takvog premaza se očekuje da brzo stvori kamuflažu koja što preciznije oponaša pejzaž, da bude otporna na agresivne faktore životne sredine i da bude pouzdana i jeftina“, kaže Denis Fedutinov, glavni urednik časopisa Bespilotna avijacija.
Prema Fedutinovu, obimno opremanje zemaljskog ruskog vojnog hardvera takvim „ogrtačima“ učiniće oko 95 odsto bespilotnih letelica (UAV) potencijalnog neprijatelja praktično zastarelim kada je u pitanju njihova efikasnost u otkrivanju ciljeva.
„Većina izviđačkih bespilotnih letelica pripada klasi malih dronova. Oni nemaju hardver za obradu i analizu dolaznih video informacija, bilo na brodu ili u sistemima kontrole na zemlji. Analizu podataka vrši direktno operater dronova, odnosno čovek. Biće zaista teško otkriti i identifikovati hardver prerušen posebnim premazom“, objašnjava Fedutinov.
Prema rečima stručnjaka, obloga nalik kameleonu može biti posebno efikasna imajući u vidu da izviđačke bespilotne letelice pokušavaju da održe dovoljnu udaljenost od neprijatelja kako bi i sami ostali neotkriveni.
Međutim, Kameleon neće biti potpuna panaceja za zaštitu ruskog vojnog hardvera, jer će stvoriti problem samo za jednostavne izviđačke bespilotne letelice (čak i ako čine oko 95 odsto svih postojećih bespilotnih letelica). Ako je dron sposoban da istovremeno koristi opremu za izviđanje koja radi u različitim talasnim opsezima, to će značajno smanjiti efikasnost Kameleona.
Takođe, premaz je u stanju da zbuni samo ono neprijateljsko oružje opremljeno optičkim glavama za navođenje na TV. „Za takve projektile, automatsko zaključavanje može biti poremećeno upotrebom elektrohromskog premaza. Štaviše, ovo se odnosi i na glave za navođenje koje koriste metodu foto kontrasta i na one koje pamte sliku mete“, ističe stručnjak.
Kako se ova kamuflaža može otkriti?
Ipak, dronovi više tehnološke klase sa naprednim višekanalnim sistemima za izviđanje i osmatranje, kao i automatizovanim sistemima za obradu i analizu informacija na brodu, ipak će otkriti Kameleon, kaže predstavnik jednog od vodećih ruskih proizvođača bespilotnih letelica, pod uslovom anonimnosti.
„Ovakvi dronovi, ne moraju biti opremljeni ni termovizirima (za koje ovaj premaz nije problem), već samo optičkim senzorima, moći će da otkriju takva vozila. U tome će pomoći kamere visoke rezolucije i automatski algoritmi za obradu informacija i mašinsko učenje“, kaže izvor.
Specijalista objašnjava da, na primer, pravilno izbušena neuronska mreža modernog vojnog drona visoke tehnologije lako identifikuje automobil određene marke u urbanom okruženju preopterećenom slikama – čak i ako se vidi da samo deo haube automobila viri. ispod lišća drveta.
„Skuplji dronovi opremljeni neuronskim mrežama i odgovarajućim senzorima lako će pratiti tenk zbog cevi topa, koji se teško može prekriti elektrohromskim premazom, zbog dinamičkih naprezanja koji se javljaju tokom pucanja. Neuronska mreža takvog drona će videti senku tenka, tragove njegove gusenice, njegov mitraljez, antene, uređaje za nadzor, izduvne gasove itd – drugim rečima, čitav niz detalja koji će poništiti masku “, kaže stručnjak.
Ali, čak i u tom slučaju, prema rečima predstavnika ruskog proizvođača bespilotnih letelica, nova kamuflaža, ako se uvede u velikim razmerama, i dalje će stvarati problem ljudskim operaterima dronova i operaterima avijacionog oružja, kao i operaterima nišandžijama, kao i zemaljskim optičkim osmatračkim sistemima i nišanima borbenih vozila.
„Na primer, ako Rusija koristi ovaj premaz u velikim razmerama, zemlje NATO-a će morati da razmišljaju o većoj vojnoj potrošnji na tehnologiju neuronskih mreža i sisteme za obradu velikih podataka za bespilotne letelice i njihove zemaljske sisteme, za helikoptere ili instrumente oklopnih vozila“, zaključuje veštak.