Novi lider u Škotskoj je separatista koji se zalaže protiv slobode govora i želi manje belaca u vladi
Humza Jusaf, levičarski separatista koji je pionir zakona protiv slobode govora i lobirao je za manji broj belaca na visokim funkcijama, položiće zakletvu kao lider Škotske u sredu.
Jusaf je nasledio Nikolu Sterdžon na mestu lidera Škotske nacionalne partije (SNP), koja predvodi decentralizovanu škotsku vladu – otprilike ekvivalentnu vladi SAD – u koaliciji sa još levijim škotskim Zelenima.
Ispratio je hrišćansku rivalku Kejt Forbs, koja je bila pod pritiskom zbog njenog privatnog protivljenja istopolnim brakovima tokom interne kampanje za liderstvo, pa je u prvom krugu prešla polovinu sa 52,1 odsto glasova ali nakon glasova eliminisanih za trećeg kandidata došlo je do preraspodele glasova u okviru složenog sistema svakog prenosivog glasa.
Kontroverzni političar je možda najpoznatiji po tome što se zalaže za zakone protiv slobode govora koji kriminalizuju „podsticanje“ takozvane „mržnje“ čak i u privatnom domu osobe, izjavljujući: „Da li nam je prijatno da branimo nekoga čije ponašanje predstavlja pretnju ili je uvredljivo, koji namerno raspiruje mržnju prema, na primer, muslimanima? Hoćemo li reći da je to opravdano jer je to u kući?“
Mario Zna Podcast #208 – Nemanja Blagojević – UŽIVO
Jusaf je takođe donekle ozloglašen po viralnim govorima u škotskom parlamentu protiv broja belaca na visokim funkcijama u Škotskoj — gde su 91,8 odsto Beli Škotski/Britanci, plus još 4,2 odsto Poljaci, Irci, Cigani ili ‘Belci: Drugo” na poslednjem popisu – i tvrdio je da “Škotska ima problem strukturalnog rasizma”.
Jusaf je možda na teškom početku kao lider, jer se već obavezao da pokuša da oživi kontroverzne zakone o rodnoj samoidentifikaciji za koje mnogi veruju da su ubrzali pad njegovog prethodnika.
👉 Pedofil koji se identifikuje kao beba ženskog pola uhvaćen kako provaljuje u vrtić https://t.co/KWyAE6RwXL
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 28, 2023
Britanska centralna vlada, predvođena zamišljeno desničarskom Konzervativnom (torijevskom) strankom, retko je koristila svoja rezervna ovlašćenja da stavi veto na škotski zakon, tvrdeći da će to uticati na Ujedinjeno Kraljevstvo u celini i ugroziti bezbednost žena.
Jusaf je već potvrdio da će to osporiti na sudovima — verovatno da bi umirio škotske Zelene, koji su zapretili da će srušiti koalicionu vladu ako SNP ne nastavi da sledi “probuđenu” rodnu agendu.
U poređenju sa Forbsom, Jusaf se neobično pojavio kao kandidat za glasne transrodne aktiviste unutar stranke i šireg separatističkog pokreta, uprkos tome što je navodno preskočio glasanje o legalizaciji istopolnih brakova zbog, navodno, pritiska džamije u Glazgovu.
Prvi muslimanski nacionalni vođa u Britaniji, Jusaf, primio je tople čestitke od premijera Rišija Sunaka, prvog hinduističkog nacionalnog lidera u Britaniji, rekavši da se raduje saradnji sa levičarima na „pitanjima koja su važna za ljude“ kada dođe na funkciju.
Njegovo uzdizanje su ne tako dobro prihvatili konzervativci kao što je Najdžel Faraž, koji je za Jusafov izbor primetio: „SNP je odlučio da nastavi sa neuspehom“.