Novi zakon u Danskoj dozvoljava devojčicama od 15 godina da abortiraju bez saglasnosti roditelja
Danska će takođe dozvoliti prekid trudnoće do 18 nedelja nakon začeća
Danska vlada je u petak saopštila da će ženama dozvoliti prekid trudnoće do 18 nedelja nakon začeća umesto 12. Novi zakon je prvi put da je ova nordijska zemlja ublažila svoja pravila o abortusu u poslednjih 50 godina.
Pored toga, devojčice starije od 15 godina dobiće pravo na abortus bez odobrenja roditelja. Vlada je snizila starosnu granicu da bi ona bila u skladu sa starosnom dobi za pristanak u zemlji.
„Izbor da li da abortira je teška situacija i nadam se da će mlade žene moći da nađu podršku svojih roditelja. Ali ako postoji neslaganje, odluka mlade žene na kraju mora biti da li želi da bude majka“, rekla je Mari Bjer, ministarka za digitalizaciju i rodnu ravnopravnost.
Trenutno je ženama mlađim od 18 godina dozvoljeno da abortiraju, ali samo uz saglasnost roditelja.
Izmenjeni Zakon o zdravstvu stupa na snagu 1. juna sledeće godine.
Danska je bila među prvim zemljama u zapadnoj Evropi koja je 1973. ponudila besplatne abortuse, ali ih je dozvolila samo 12 nedelja nakon začeća. Sada će žene u Danskoj moći da prekinu trudnoću bez plaćanja duže nego bilo gde u Evropi.
Prema danskoj upravi za zdravstvene podatke, broj prekinutih trudnoća u zemlji u poslednje vreme ne raste. U 2022. godini bilo je 14.700 medicinskih abortusa, u poređenju sa 14.500 u 2017. Broj je dostigao vrhunac 1975. godine, kada su prvi put legalizovani, na 27.900.
Poslanica Mette Thiesen, iz populističke Danske narodne partije, požalila se na promene, nazvavši to „užasnim danom.
To je užasan novi zakon.” Obraćajući se danskoj televiziji DR, ona je objasnila da postoji „veoma fina ravnoteža između prava žene na sopstveno telo, ali i prava na život malog života koji leži u majčinoj utrobi.
Francuska je u martu postala prva nacija na svetu koja je ustavom garantovala da njene žene mogu prekinuti trudnoću, čime je „pravo na abortus“ u Francuskoj „nepovratno“.